ZASADY PRZYZNAWANIA ASYST DRUGIEGO STOPNIA

pn 21 października 2013

Asysta 2.stopnia (preasysta) to podanie poprzedzające asystę bramkową lub w innych przypadkach zagranie kluczowe dla powodzenia akcji zakończonej golem. Jej uwypuklenie wynika z potrzeby jeszcze głębszej analizy udziału zawodników w akcjach bramkowych i rozliczania ich z realizacji założeń taktycznych.

Jak choćby napastników za „robienie” rzutów wolnych przed „16-stką” (nie mówiąc już o karnych), skrzydłowych za „robienie” takowych w bocznych sektorach czy np. z liczby dośrodkowań, następnie defensywnych zawodników za uruchomienie szybkiej kontry po odbiorze piłki, czy umiejętność dokładnego długiego zagrania. Poniżej podział asyst drugiego stopnia ze względu na rodzaj:

1. Akcja zespołowa – podanie poprzedzające asystę w ramach akcji zespołowej, również podanie do zawodnika faulowanego w polu karnym (za co ten w klasyfikacji nc+ uzyskuje asystę)

2. Klepka – wyróżniona akcja zespołowa, ze względu na kluczowy udział strzelca w rozegraniu piłki z asystentem na jeden kontakt (jeśli asystent rozgrywa akcję na więcej kontaktów, to jest to już akcja zespołowa).

3. Akcja indywidualna – nie będąca asystą ze względu na interwencję obrońcy.

4. Uzyskanie SFG (stałego fragmentu gry) – poprzez faul przeciwnika czy również zdobycie rzutu rożnego i wrzutu z autu, po których pada bramka. Nie wlicza się tu fauli w polu karnym, za które nasza redakcja przyznaje asystę. Przykład: 5.kolejka – otwierające podanie prostopadłe Chrapka (asysta 2.st.) do Burligi, który zostaje sfaulowany w polu karnym (asysta), jedenastka wykorzystana przez Brożka (gol)

5. SFG – dośrodkowanie ze stojącej piłki, po którym nie pada gol bezpośrednio, tylko po asyście partnera czy złym lub przypadkowym zagraniu/wybiciu piłki przez zespół broniący.

6. Dośrodkowanie – z akcji, po którym (j.w.) gol nie pada bezpośrednio.

7. Podanie otwierające, prostopadłe – nie kwalifikujące się do akcji zespołowych; gol nie pada bezpośrednio.

8. Strzał obroniony/zablokowany – przez bramkarza lub innego zawodnika; gol pada po dobitce.

9. Strzał w słupek/poprzeczkę – gol pada po dobitce.

10. Odbiór piłki – po którym piłka trafia do asystenta; jeśli po odbiorze zawodnik kontynuuje akcję, klasyfikacja asysty 2.stopnia może być inna.

11. Inne – przepuszczenie; wyblok itp. np. przy SFG, czy w powietrznym pojedynku, kiedy napastnik uniemożliwia obrońcy wybicie piłki (dobry przykład z 9.kol. Jaga-Legia i gol J.Pawłowskiego, kiedy asystę 2.st. zalicza Balaj nie dotykając piłki, ale w kluczowym momencie uniemożliwia wybicie głową Jodłowcowi)

POLECANE

 

NMC Górnik Zabrze - PGE Vive Kielce w 4K UHD

MECZ SUPERLIGI PO RAZ PIERWSZY W JAKOŚCI 4K UHD
 

Trzecia kolejka Ligi Mistrzyń CEV

SPRAWDŹ PLAN TRANSMISJI
 

Girona - Barcelona

NIEDZIELA / 16:10 / CANAL+ SPORT
 

Borussia Dortmund - Hannover 96

SOBOTA / 15:20 / CANAL+ SPORT
 

Chicago Bulls - Cleveland Cavaliers

NIEDZIELA / 21:30 / CANAL+ SPORT
 

Premier League w CANAL+

ZOBACZ WSZYSTKIE BRAMKI
 

LaLiga Santander w CANAL+

PLAN TRANSMISJI LIGI HISZPAŃSKIEJ
 

NBA

ZOBACZ PLAN TRANSMISJI