"Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego w kinach w 2016 roku

"Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego w kinach w 2016 roku
ZOBACZ GALERIĘ "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego w kinach w 2016 roku

"Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego w kinach w 2016 roku

Skończyły się zdjęcia do "Wołynia", najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego. Ostatni klaps padł 21 sierpnia. Tydzień temu rozpoczął się montaż. Premiera, o ile wszystko pójdzie dobrze, odbędzie się za rok na festiwalu w Gdyni.

Ekipa pracowała na planie przez ponad 70 dni, ale warto zauważyć, że zdjęcia rozłożone były na cały rok - tak, by pokazać cztery pory roku. W filmie jest około 130 ról aktorskich. Mówi się pięcioma językami - po polsku, ukraińsku, niemiecku, rosyjsku i w jidysz.

Na festiwalu filmowym w Gdyni, na którym odbyła się konferencja z okazji końca zdjęć do "Wołynia", Wojciech Smarzowski zdradził, że główną bohaterką filmu będzie dziewczyna (Michalina Łabacz) wplątana w relacje z trzema mężczyznami: Ukraińcem, swoją pierwszą miłością, polskim bogatym gospodarzem, za którego ma wyjść z woli ojca, wreszcie z AK-owcem.

- Gdy kręciłem "Różę", obiecywałem sobie, że nie będę już więcej robił filmów historycznych - mówił Wojciech Smarzowski w Gdyni. - Reakcja na ten film spowodowała jednak, że zmieniłem zdanie i postanowiłem powrócić do tematyki historycznej. Dużo czytałem o wydarzeniach na kresach, aż natrafiłem na książkę "Nienawiść" Stanisława Srokowskiego. Kilka wątków z opowiadań w niej zawartych wykorzystałem w scenariuszu.

Opowiadana historia jest fikcyjna, ale zarazem bardzo mocno odnosi się do wydarzeń, które przez historyków określane są mianem "rzezi wołyńskiej". Film posiada liczne grono konsultantów - ekspertów z dziedziny tamtych wydarzeń, stosunków polsko-ukraińskich, od muzyki, języka.

- Chciałem zrealizować film, który wzruszy i poruszy, opowie o naszej historii, może wywoła dyskusję - podsumowywał Smarzowski.

OSTATNIE

14.08.2018
Nie heroina, ale oksykodon w połączeniu z fentanylem były przyczyną przedawkowania u Demi Lovato. więcej
14.08.2018
Ghostface Killah zaprezentował nową piosenkę "Saigon Velour" zapowiadającą album "The Lost Tapes". więcej
14.08.2018
Platforma Amazon zaprezentowała pierwszą zapowiedź serialu "The Romanoffs", odpowiedzialnego za "Mad Men" Matthew Weinera. więcej
14.08.2018
W sieci pojawił się zwiastun filmu "Green Book" z Viggo Mortensenem i Mahershalą Alim w rolach głównych. więcej
14.08.2018
W sieci pojawił się zwiastun nowego filmu Gaspara Noé filmu "Climax". więcej