Trędowaty Rady Gamal wraca do domu

Trędowaty Rady Gamal wraca do domu
ZOBACZ GALERIĘ Trędowaty Rady Gamal wraca do domu

Trędowaty Rady Gamal wraca do domu

5 kwietnia na ekrany polskich kin wyróżniona na Festiwalu w Cannes Nagrodą Specjalną za wartości humanistyczne niezwykła opowieść o przyjaźni, wykluczeniu i człowieczeństwie czyli "Yomeddine. Podróż życia" w reżyserii A.B. Shawky'ego.

Bohaterem "Yomeddine. Podróż życia" jest 40-letni Beshay, który od dzieciństwa mieszka w kolonii dla trędowatych na egipskiej pustyni. Choć dawno już zwalczył chorobę, nigdy nie opuścił zamkniętej społeczności, w której przyszło mu żyć. Nagła śmierć żony wyzwala w nim potrzebę odnalezienia swoich korzeni. W towarzystwie nubijskiego sieroty Obamy i swojego ukochanego osła wyrusza w podróż do oddalonego o setki kilometrów rodzinnego miasta, by dowiedzieć się, dlaczego przed laty ojciec porzucił go na pastwę losu.

Doświadczoną przez życie postać Beshaya egipski reżyser A.B. Shawky powierzył Rady'emu Gamalowi – mieszkańcowi położonej na północ od Kairu kolonii trędowatych Abu Zaabal, którą w 2008 roku sportretował w swoim pierwszym krótkometrażowym filmie "The Colony". To wówczas w jego głowie zrodził się pomysł na "Yomeddine. Podróż życia" - opowieść o człowieku wyrzuconym poza nawias społeczeństwa, który dojrzewa do tego, by zrozumieć, dlaczego świat obszedł się z nim w tak bezwzględny sposób.

Określenie "Yomeddine" pochodzi z języka arabskiego i oznacza "Dzień sądu". Choć sam film ma przede wszystkich wydźwięk społeczny, to ten religijny termin ma szczególne znaczenie dla głównego bohatera i podobnych mu wykluczonych. Pozwala im bowiem żyć w nadziei, że ich obecne cierpienie znajdzie zadośćuczynienie w momencie, gdy na równi z innymi staną twarzą w twarz ze stwórcą i będą sądzeni za swoje uczynki, a nie wygląd.

Skromny, zrealizowany za zaledwie pół milioona dolarów debiut Egipcjanina podbił serca widzów ubiegłorocznego Festiwalu w Cannes trafiając do Konkursu Głównego obok takich filmów, jak "Zimna Wojna" Pawła Pawlikowskiego, "Złodziejaszki" Hirokazu Kore-edy czy "Kafarnaum" Nadine Lebaki. Ostatecznie "Yomeddine. Podróż życia" otrzymało nagrodą im. François Chalais dla filmu ukazującego życie ludzi. Obraz Abu Shawky'ego był także egipskim kandydatem do oscarowej nominacji dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, zaś na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Valladolid wyróżniony został Nagrodą Publiczności i Nagrodą Jury Młodzieżowego.

OSTATNIE

24.06.2019
Constance Wu zagra główną rolę w filmie "Goodbye, Vitamin". więcej
24.06.2019
George Clooney zagra główną rolę w filmie "Dzień dobry, północy" na podstawie powieści Lily Brooks-Dalton. więcej
24.06.2019
June Diane Raphael zagra u boku Dakoty Johnson i Ice Cube'a w komedii "Covers". więcej
24.06.2019
Tomasz Kot zagra główną role w biograficznym filmie "Nikola", którego bohaterem będzie Nikola Tesla. więcej
24.06.2019
W sieci pojawił się zwiastun filmu "Queen & Slim". więcej