Agnieszka Holland pracuje nad nowym filmem

Agnieszka Holland pracuje nad nowym filmem
ZOBACZ GALERIĘ Agnieszka Holland pracuje nad nowym filmem

Agnieszka Holland pracuje nad nowym filmem

W Berlinie widzowie czekają właśnie na światową premierę "Pokotu" Agnieszki Holland. Wiadomo, że reżyserka ma już w zanadrzu kolejny projekt.

Kolejne dzieło Agnieszki Holland będzie nosić tytuł "Gareth Jones" i opowie o walijskim reporterze, który jako pierwszy nagłośnił w zachodniej prasie dramat Wielkiego głodu na Ukrainie - Hołodomoru. Drakońska polityka Stalina doprowadziła do głodowej śmierci milionów ludzi. Pisząc prawdę, Gareth Jones ściągnął śmierć na siebie. Tuż przed 30. urodzinami został zamordowany. Winowajcami byli prawdopodobnie agenci NKWD.

Teksty Jonesa nie tylko uświadomiły Zachodowi, co dzieje się na Ukrainie, ale były też źródłem inspiracji dla George'a Orwella do napisania "Roku 1984".

Pomysł przyniosła do Agnieszki Holland scenarzystka Andrea Serdaru-Barbul dwa lata temu. - Od tamtej pory historia stała się jeszcze bardziej nośna - powiedziała reżyserka magazynowi "Variety". - Świat dookoła nas się zmienił i można w nim odnaleźć pewne podobieństwa do lat 30. minionego wieku.

Reżyserka przyznała "Variety", że otrzymuje wiele propozycji scenariuszowych na polityczne tematy, ta jednak wyróżniała się na tle innych. - Zawsze ciekawią mnie politycznie zaangażowane historie - stwierdziła. - Większość z nich jest jednak dość podstawowa, a nie chcę wygłaszać oczywistych stwierdzeń na temat świata. Ten scenariusz był inny.

Holland podkreśliła, że Jones rozumiał odpowiedzialność, która ciążyła na nim jako na dziennikarzu. W filmie jego postawa ma być skonfrontowana z działaniami reportera "New York Timesa" - Waltera Duranty'ego, który w swoich materiałach bazował na stalinowskiej propagandzie, nie ruszając się poza Moskwę.

Zdjęcia do "Garetha Jonesa" powinny wystartować już jesienią. Ekipa ma pracować w Polsce, Wielkiej Brytanii, Belgii i Niemczech. Jeżeli zaś chodzi o "Pokot", to trafi on do naszych kin 24 lutego. W Berlinie produkcja została zakwalifikowana do konkursu głównego.

OSTATNIE

25.08.2019
Trent Reznor i Atticus Ross skomponują muzykę do animacji "Soul", w której zagrają Jamie Foxx i Tina Fey. więcej
25.08.2019
W sieci pojawiła się pierwsza zapowiedź filmu "El Camino: A Breaking Bad Movie". więcej
24.08.2019
Travis Scott opublikował zwiastun dokumentalnego filmu "Look Mom I Can Fly". więcej
24.08.2019
W sieci pojawił się pierwszy zwiastun rozgrywającego się w uniwersum "Gwiezdnych wojen" serialu "The Mandalorian". więcej
23.08.2019
Stacja NBC planuje realizację serialu inspirowanego filmem "Igraszki losu" z 2001 roku. więcej