PAWEŁ PAWLIKOWSKI
Z NAGRODĄ ZA NAJLEPSZĄ REŻYSERIĘ
W CANNES – SUKCES KOPRODUKCJI CANAL+

Zimna wojna

Zakończył się 71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, ale nie milkną echa sukcesu "Zimnej wojny" Pawła Pawlikowskiego. Jury pod przewodnictwem Cate Blanchett przyznało polskiemu reżyserowi nagrodę za reżyserię. Koprodukcja CANAL+ podbiła Francję i od premierowego pokazu w konkursie głównym mówi o niej cały świat. Historia miłości kompozytora i artystki zespołu ludowego "Mazurek" tym samym zapisała się w historii kina. Ceremonię wręczenia nagród widzowie mogli zobaczyć na żywo dzięki CANAL+ FILM.

Paweł Pawlikowski

Paweł Pawlikowski

Mimo że wracamy bez Złotej Palmy, bez wątpienia „Zimna wojna” odniosła we Francji wielki sukces. Odbierając nagrodę za najlepszą reżyserię, Paweł Pawlikowski nie krył wzruszenia. To dobra wiadomość, a naprawdę trzeba nam dziś w Polsce dobrych wiadomości. Dziękuję bardzo. Widzę moich aktorów – Asię i Tomka, którzy znosili tortury z mojej strony. Mocno ich wymęczyłem podczas kręcenia tego filmu. Mam nadzieję, że kiedy obejrzeli ten film razem w zeszłym tygodniu, wybaczyli mi, bo to, co zrobili, było czymś wyjątkowym

PAWEŁ PAWLIKOWSKI

Paweł pracuje w ten sposób, że powtarzamy scenę – czasem 15, a czasem 20 razy. Pamiętam, jak pewnego razu gdy pracowaliśmy w nocy, a była to może nawet i 3 w nocy stwierdziłam, że to doświadczenie bardzo przypomina medytację. I jeszcze raz, i jeszcze raz. Nagle wypełniła mnie pustka i to znakomicie zadziałało. To bardzo trudna metoda, ale po obejrzeniu filmu mogę powiedzieć tylko: dziękuję!

JOANNA KULIG

To była najdłuższa praca na planie w moim życiu, było to dla mnie pierwsze tego rodzaju doświadczenie. Coś niesamowitego, piękna przygoda która zamieniła się w podróż, ponieważ teraz jesteśmy tutaj.

TOMASZ KOT

Swoją nagrodę Pawlikowski zadedykował Januszowi Głowackiemu, który był współtwórcą scenariusza "Zimnej wojny".

RECENZJE

Cannes: prorocy, kupcy i trolle

Choć tegoroczny festiwal w Cannes prezentował się uwodzicielsko jak zawsze, to jednak ostatnie okołofilmowe, polityczne i obyczajowe wydarzenia zdrapały z niego pazłotko glamouru. Zmęczony, zdezorientowany siedemdziesięciojednolatek próbował wprawdzie przypudrować ubytki serią rzekomych reform (nowe nazwiska w konkursie, kobieta na czele jury, zmiany w systemie projekcji itp.), ale to za mało. Świat się zmienia i Cannes też będzie musiało się zmienić, w przeciwnym razie stanie się zdemenciałym staruszkiem.

ENTUZJASTYCZNE RECENZJE

Nie tylko jury uznało film za wyjątkowy. W pokazie „Zimnej wojny” w konkursie głównym w Cannes wzięli udział m.in. Cate Blanchett, Lea Seydoux, Chloe Sevigny, Benicio del Toro i Julianne Moore. Krytycy takich tytułów jak The Hollywood Reporter, Variety, Independent, The Guardian, Indie Wire, czy The Telegraph chwalą "Zimną wojnę" za nawiązanie do kina Nowej Fali, wybitną ścieżkę dźwiękową oraz świetne role aktorskie.

Jak pokazał nam już "New York, New York" Scorsese, a nawet niedawny "La La Land", miłośnicy jazzu są interesujący pod każdym względem i do samego końca. O ile Kot jest elegancką i miarkującą tempo filmu kotwicą, o tyle Kulig to szalone, rozbujane wahadło. Całkowicie przykuwa uwagę widzów, przebiegając od nastroju do nastroju z niedbałym, zwyczajnym magnetyzmem młodej Jeanne Moreau albo europejskiej Jennifer Lawrence.

GUY LODGE, VARIETY

Muzycznie wspaniały i wizualnie porywający. Zraniona miłość wychodzi na pierwszy plan z głębi cynizmu, wyczerpania i podsycanego przez państwo strachu i uległości

PETER BRADSHAW, THE GUARDIAN

Wstrząsająca analiza miłosnego zawodu z zabójczą ścieżką dźwiękową

LESLIE FELPERIN, THE HOLLYWOOD REPORTER

Zimna wojna

Zimna wojna – reż. Paweł Pawlikowski

Zimna wojna – reż. Paweł Pawlikowski

Gatunek: dramat

Produkcja: Polska 2018

Reżyseria: Paweł Pawlikowski („Ida”, „Kobieta z piątej dzielnicy”, „Lato miłości”)

Scenariusz: Paweł Pawlikowski, Janusz Głowacki

Obsada: Joanna Kulig („Pitbull. Niebezpieczne kobiety”, „Niewinne”, „Ida”, „Sponsoring”), Tomasz Kot („Bogowie”, „Żyć nie umierać”, „Skazany na bluesa”), Borys Szyc („Kantor”, „Pokot”, „Kret”, „Symetria”), Agata Kulesza („Pewnego razu w listopadzie…”, „Ida”, „Moje córki krowy”, „Jestem mordercą”, „Róża”), Adam Woronowicz („Czerwony pająk”, „Demon”, „Body/ciało”, „Pani z przedszkola”), Adam Ferency („Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, „80 milionów”, „Jasminum”), Adam Szyszkowski („Ostatnia Rodzina”, „Zgoda”, „Ida”).

„Zimna wojna” opowiada historię wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą być bez siebie. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

Zdobywca Oscara© Paweł Pawlikowski jest nie tylko reżyserem filmu, ale także autorem scenariusza. Za scenografię do filmu odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal. Zdjęcia rozpoczęły się w styczniu 2017 i zakończyły na początku sierpnia 2017 roku. Ekipa kręciła film nie tylko w Polsce, ale również we Francji i Chorwacji. Polskim producentem filmu jest Ewa Puszczyńska ze studia Opus Film, koproducentem – CANAL+, a dystrybutorem - Kino Świat.

Zimna wojna – reż. Paweł Pawlikowski

Zimna wojna – reż. Paweł Pawlikowski – Konkurs Główny Cannes 2018

"Zimną wojnę" będzie można oglądać na ekranach polskich kin od 8 czerwca.

Powtórka ceremonii wręczenia nagród

EMISJA: sobota, 26 maja o godz. 16:15