Świat bez końca

World Without End

Kanada/Niemcy/Wlk. Brytania, 2012

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: serial przygodowy/kostiumowy

Ocena filmu

0.00

Opis

Jest rok 1327. Królowa Izabela pozbawia tronu męża. Doprowadza do koronacji niepełnoletniego syna Edwarda III, dzięki czemu może sprawować rządy u boku swego kochanka lorda Mortimera. Tymczasem w znanym z handlu wełną Kingsbridge pojawiają się plotki, że stary król został zamordowany.

Wkrótce w mieście zjawia się ranny rycerz, sir Thomas Langley, który prosi o przyjęcie go do miejscowego zakonu. Ku zdziwieniu przeora Anthony'ego, jego sponsorem jest sama królowa. Siostra przeora, Petranilla, znajduje sposób, by zająć miejsce żony w domu swojego drugiego brata Edmunda i jego córki Caris. Okoliczne ziemie dostają się pod władanie stronnika królowej, Sir Rolanda (Peter Firth), który bezwzględnie rozprawia się z sympatykami Edwarda II. Wśród skazanych na śmierć mieszkańców Kingsbridge jest lord Shiring. Jeden z jego synów, Ralph, zostaje giermkiem sir Rolanda, drugi Merthin, uczniem miejscowego budowniczego Elfrica. Przebiegła Petranilla wydaje za niego mąż swoją siostrzenicę Caris, w której kocha się ze wzajemnością Merthin. Caris uczy się od miejscowej znachorki Mattie, jak leczyć ludzi, do czasu, kiedy kobieta zostaje skazana na śmierć jako czarownica. Podczas wykonywania wyroku most, na którym ma zawisnąć Mattie zawala się, odcinając miasto od świata.

"Świat bez końca" jest kontynuacją popularnego serialu "Filary Ziemi". Historia rozgrywa się w tym samym miejscu 200 lat później, w momencie, gdy Anglia zostaje uwikłana w mającą trwać ponad wiek wojnę z Francją. Obie produkcje są adaptacjami powieści jednego z najpoczytniejszych pisarzy naszych czasów Kena Folletta. W realizację obu byli również zaangażowani jako producenci bracia Ridley i Tony Scott. Serial powstał w międzynarodowej koprodukcji kilku spółek, dysponujących łącznym budżetem blisko 50 milionów dolarów i został zrealizowany z wielkim rozmachem. Postawiono m.in. dekoracje o powierzchni 12 tysięcy metrów kwadratowych i wzniesiono rekonstrukcję całego średniowiecznego miasta oraz mostów z epoki. Do adaptacji literackiego pierwowzoru na scenariusz zatrudniono pracującego wcześniej przy "Filarach Ziemi" Johna Pielmeiera, a reżyserię powierzono pochodzącemu ze Szkocji MICHAELOWI CATONOWI-JONESOWI ("Ślicznotka z Memphis", "Nagi instynkt 2").

"Świat bez końca" ma wielu bohaterów. Ambitna i nieprzejednana Caris Wooler (Charlotte Riley) nie chce podporządkować się niesprawiedliwości. Drogi braci Merthina (Tom Weston-Jones) i Ralpha (Oliver Jackson-Cohen) Fitzgeraldów rozchodzą się, gdy ich ojciec zostaje skazany na śmierć za zdradę królowej. Ralph zostaje giermkiem lorda Rolanda, a zakochany w Caris Merthin - uczniem miejscowego budowniczego Elfrica. Równie niezależnym duchem, co Caris jest Gwenda (Nora von Waldstätten), która pomaga miejscowemu chłopu Wulfricowi (Tom Cullen) walczyć o swoją ziemię. Matka Cecylia (Miranda Richardson), przeorysza zakonu, zmaga się z Godwynem (Rupert Evans), próżnym i chciwym zakonnikiem, będącym pod wpływem swojej ambitnej i nikczemnej matki Petranilli (Cynthia Nixon). W mieście pojawia się też ranny rycerz, sir Thomas (Ben Chaplin), który znajduje schronienie w miejscowym klasztorze i ma odegrać ważną rolę dziejach Kingsbridge. Twórcom udało się zaangażować doborową obsadę. W serialu występuje m.in. Ben Chaplin ("Koń wodny - Legenda głębin", "Londyński bulwar", serial "Mad Dogs"), Cynthia Nixon ("Warm Springs", serial "Seks w wielkim mieście"), Miranda Richardson ("Gra pozorów", "Jeździec bez głowy", "Harry Potter i Czara Ognia") czy Peter Firth (serial "Tajniacy").

ODCINKI


ODCINEK 1.

Jest rok 1327. Królowa Izabela pozbawia tronu męża. Doprowadza do koronacji niepełnoletniego syna Edwarda III, dzięki czemu może sprawować rządy u boku swego kochanka lorda Mortimera. Tymczasem w znanym z handlu wełną Kingsbridge pojawiają się plotki, że stary król został zamordowany. Wkrótce w mieście zjawia się ranny rycerz, sir Thomas Langley, który prosi o przyjęcie go do miejscowego zakonu. Ku zdziwieniu przeora Anthony'ego, jego sponsorem jest sama królowa. Siostra przeora, Petranilla, znajduje sposób, by zająć miejsce żony w domu swojego drugiego brata Edmunda i jego córki Caris. Okoliczne ziemie dostają się pod władanie stronnika królowej, Sir Rolanda (Peter Firth), który bezwzględnie rozprawia się z sympatykami Edwarda II. Wśród skazanych na śmierć mieszkańców Kingsbridge jest lord Shiring. Jeden z jego synów, Ralph, zostaje giermkiem sir Rolanda, drugi Merthin, uczniem miejscowego budowniczego Elfrica. Przebiegła Petranilla wydaje za niego mąż swoją siostrzenicę Caris, w której kocha się ze wzajemnością Merthin. Caris uczy się od miejscowej znachorki Mattie, jak leczyć ludzi, do czasu, kiedy kobieta zostaje skazana na śmierć jako czarownica. Podczas wykonywania wyroku most, na którym ma zawisnąć Mattie zawala się, odcinając miasto od świata.
Premiera: niedziela, 6 stycznia 2013, godz. 20:00

ODCINEK 2.

Jest rok 1333. Królowa Izabela znajduje sposób, by przekonać króla Edwarda III do ataku na Francję i ubieganie się o tamtejszą koronę. W Kingsbrigde Petranilla pomaga synowi Godwynowi zostać przeorem zakonu. Godwyn odkrywa romans młodej żony sir Rolanda z jego synem, biskupem. Gwenda angażuje się tymczasem w pomoc przy uprawie pola miejscowego chłopa Wulfrika. Merthinowi zostaje powierzona budowa mostu prowadzącego do miasta, jednak jego radość nie twa długo - królowa nakłada na Kingsbridge nowe podatki związane z prowadzoną wojną i budowę trzeba przerwać. Matka Cecylia wraz z Caris walczą z Godwynem o możliwość wybudowania hospicjum na ziemiach należących do klasztoru. Godwyn jest gotów na każdą zbrodnię, by temu zapobiec. Zmusza również mieszkańców Kingsbrigde, by powierzyli budowę mostu Elfrikowi. W Kingsbridge pojawia się król, który ratuje Ralpha przed stryczkiem i zabiera go ze sobą na wojnę. Poznaje też Caris, która leczy jego ranę. To sprowadza na nią gniew Godwyna i jego matki.
Premiera: niedziela, 13 stycznia 2013, godz. 20:00

ODCINEK 3.

Caris, by uniknąć kary śmierci, zostaje zakonnicą. Merthin jest zrozpaczony. Opuszcza Kingsbridge. Mija 7 lat. Caris dostaje list od Merthina, który osiadł we Florencji, ożenił się i ma córkę. Matka Cecylia dziedziczy majątek, który przeznacza na budowę hospicjum, ale Godwynowi udaje się przywłaszczyć pieniądze. Cecylia wysyła Caris po wsparcie do króla. Widząc okrucieństwo wojny z bliska, Caris traci wiarę w boga. Europę ogrania epidemia. Do miasta powraca w chwale Ralph, któremu król w dowód wdzięczności nadaje majątek. Po stracie rodziny z Florencji powraca także Merthin. Czarna śmierć pochłania jedną trzecią populacji Anglii. Wkrótce również w Kingsbridge pojawiają się pierwsze przypadki dżumy. Jedną z jej ofiar jest matka Cecylia, która umierając prosi Caris, by zajęła jej miejsce, zbudowała hospicjum i spisała swoją wiedzę. Godwyn ucieka przed epidemią, zabierając ze sobą kosztowności. Nowym przeorem zostaje Caris.
Premiera: niedziela, 20 stycznia 2013, godz. 20:00

ODCINEK 4.

Kingsbridge podnosi się po pladze, której ofiarą pada pośród wielu innych hrabia Roland. Petranilla widzi jako jego następcę Ralpha, któremu daje do ręki argumenty, by sięgnął po majątek Shiring. Przy okazji sprawia, że Godwyn ponownie staje się przeorem. Zanim jednak do tego dochodzi, Caris ogłasza, że będzie płaciła chłopom, uprawiającym ziemię należącą do klasztoru. Aby przywrócić stary porządek, Ralph wzywa na pomoc króla i jego armię. Edward III ma dodatkowy powód, żeby zaatakować Kingsbridge - musi zabić swego ojca, który ukrywa się w murach miejscowego klasztoru.
Premiera: niedziela, 27 stycznia 2013, godz. 20:00CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

achtabosiu

Super serial bardzo mi się podoba czekam niecierpliwie na niedziele ! Polecam .
Świat bez końca
Kanada/Niemcy/Wlk. Brytania, 2012
Jest rok 1327. Królowa Izabela pozbawia tronu męża. Doprowadza do koronacji niepełnoletniego syna Edwarda III, dzięki czemu może sprawować rządy u boku swego kochanka lorda Mortimera. Tymczasem w znanym z handlu wełną Kingsbridge pojawiają się plotki, że stary król został zamordowany.
serial przygodowy/kostiumowy
Świat bez końca
4,7 5 1 96