CANAL+ DISCOVERY

zobacz zwiastun

Wynalazcy przyszłości 2. Odcinek 7

System diagnozowania ryzyka wystąpienia trąb powietrznych

Dzięki odpowiednim algorytmom system potrafi wskazać miejsce i czas wystąpienia tornad. Daje to możliwość odpowiednio wczesnego zaalarmowania ludzi znajdujących się na drodze niszczycielskiego wiatru.

Przez Europę rocznie przechodzi około trzystu trąb powietrznych. Powodują znaczne straty materialne, często też w ich wyniku giną ludzie. W Polsce notuje się średnio do dwunastu tornad na rok. Pojawiają się w każdym regionie kraju. Nie ma instytucji, która w czasie rzeczywistym potrafiłaby przewidzieć ich wystąpienie.

System opracował Mateusz Taszarek z Zakładu Klimatologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

System diagnozowania ryzyka wystąpienia trąb powietrznych
Nanokompozytowy pochłaniacz tlenu

Nanokompozytowy pochłaniacz tlenu

Ten rewolucyjny wynalazek pozwala dwukrotnie przedłużyć termin przydatności do spożycia zapakowanych produktów. Może stanowić część opakowania produktu spożywczego.

Do tej pory najskuteczniejszymi metodami zabezpieczania żywności przed utlenianiem było pakowanie jej próżniowo. Stosuje się też wymianę powietrza na mieszankę gazów pozbawioną tlenu. Nie chroni to jednak jedzenia przed tlenem, który zawiera w sobie.

Nanokompozytowy pochłaniacz tlenu wynalazł prof. Zenon Foltynowicz z zespołem.

Elephant Door

Tani, szybki w montażu i łatwy w obsłudze inteligentny system alarmowy. Bazujące na akcelerometrze, żyroskopie i mikrofonach urządzenie wykrywa zagrożenia, bada je i wysyła powiadomienie na smartfon właściciela mieszkania. W razie potrzeby alarmuje też sąsiadów.

System stworzyli poznańscy wynalazcy, Radek Pallach i Bogdan Fabiański.

Elephant Door
Przełomowa metoda produkcji biopaliw

Przełomowa metoda produkcji biopaliw

Rewolucyjna metoda uzyskiwania biopaliwa drugiej generacji, która umożliwia ekologicznie bezpieczną, bezodpadową i ekonomicznie opłacalną produkcję biodiesla.

Zasoby paliw kopalnych stopniowo ulegają wyczerpaniu. Jednym z rozwiązań są biopaliwa wytwarzane z naturalnych surowców, głównie roślin. W tym wypadku ogromnym problemem ekologicznym jest tak zwana niezagospodarowana faza glicerynowa, podrażająca produkcję, a nawet czyniąca ją nieopłacalną.

Naukowcy z Poznania pozyskują biopaliwa z samych odpadów. Metoda opatentowana przez nich jest w zasadzie bezodpadowa.

Tę unikatową technologię opracował prof. Jan Gąsiorek z zespołem.

Zobacz również inne odcinki

  • Odcinek 1
  • Odcinek 2
  • Odcinek 3
  • Odcinek 4
  • Odcinek 5
  • Odcinek 6