CANAL+ DISCOVERY

zobacz zwiastun

Wynalazcy przyszłości 2. Odcinek 1

Reaktor fluidalny

To pierwsze na świecie urządzenie pozwalające oczyszczać glebę z pestycydów za pomocą ozonu. Dzięki niej degradacja DDT, czyli pestycydu stosowanego w Polsce do lat 70. ubiegłego wieku, skróciła się z trzydziestu lat do piętnastu godzin.

Reaktor fluidalny składa się z generatora ozonu, dmuchawy i komory. W komorze znajduje się siatka, na której umieszcza się glebę zanieczyszczoną np. DDT. Do urządzenia wtłaczana jest mieszanina powietrza, pary wodnej i ozonu. Prowadzi to do wytworzenia rodników hydroksylowych. Rodniki wchodzą w reakcje z pestycydami, rozkładając je na nieszkodliwe związki.

Reaktor fluidalny stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego pod kierownictwem dr Macieja Balawejdera.

Reaktor fluidalny
Motoryzacyjne systemy bezpieczeństwa

Motoryzacyjne systemy bezpieczeństwa

Motoryzacyjny system bezpieczeństwa obejmuje automatyczne awaryjne otwieranie drzwi pojazdów i przecinanie zapiętych pasów bezpieczeństwa. Umożliwia to ofiarom wypadku szybkie opuszczenie pojazdu, a służbom ratowniczym - dotarcie do poszkodowanych z natychmiastową pomocą.

System składa się z siłownika teleskopowego, sterownika, czujników i ładunku pirotechnicznego z azotem. Po wypadku czujniki zderzenia, ruchu, przechyłu, pożaru i wody analizują sytuację. Po kilku sekundach przekazują impuls elektryczny aktywujący ładunki zamontowane w siłowniku. Sprężony gaz wypycha tłok. Uderzenie otwiera drzwi pojazdu i umożliwia pasażerom opuszczenie kabiny. Podczas przecinania pasów i otwierania drzwi działa ten sam mechanizm. Rozprężający się gaz przesuwa tłok, który otwiera drzwi lub uderza w zakończoną ostrzem część przecinającą pas.

Autorami wynalazku są bracia Wiesław, Zygmunt i Janusz Nowakowie.

Face Controller

System umożliwiający sterowanie komputerem za pomocą mimiki twarzy, ruchów głowy oraz komend glosowych. Składa się z aplikacji i czujnika ruchu.

Kamery z prędkością 30 klatek na sekundę śledzą ponad 2000 punktów na twarzy. Gdy na przykład odległość między punktami na górnej i dolnej wardze przekroczy pewien próg, oprogramowanie wie, że doszło do otwarcia ust, czyli że użytkownik kliknął przyciskiem myszki.

Projekt zotał stworzony przez Norberta Pisza przy współpracy z zespołem wynalazców z Politechniki Rzeszowskiej.

Face Controller
Jeżdżąco-latający pojazd

Jeżdżąco-latający pojazd

Ten pojazd już wkrótce może pojawić sie na naszych drogach... i nad nimi. Do wzniesienia się w powietrze nie potrzebuje pasu startowego. Hybrydowy dron, który potrafi latać i jeździć.

Latający samochód ma pięć silników. Cztery napędzają śmigła, piąty - koła. W przyszłości ma być pojazdem o normalnych rozmiarach mogącym służyć człowiekowi jako sposób przemieszczania się. To jedyne tego typu urządzenie na świecie łączące zalety samochodu i statku powietrznego pionowego startu.

Autorem wynalazku jest młody polski wynalazca Witold Mielniczek, absolwent Middlesex University, a obecnie doktorant na uniwesytecie w Southampton. Zajmuje się inżynierią i ochroną środowiska.

Zobacz również inne odcinki

  • Odcinek 1
  • Odcinek 2
  • Odcinek 3
  • Odcinek 4
  • Odcinek 5
  • Odcinek 6