Ekstra plus/ekstra minus: 26. kolejka

pn 20 marca 2017

Legia lepsza od Lechii w starciu kandydatów do tytułu mistrza Polski. Bohaterem zespołu z Warszawy - Michał Kucharczyk!

PLUSY:

1) Michał Kucharczyk

Ten mecz wygrał Legii Kuchy – powiedział bramkarz Lechii Gdańsk, Dusan Kuciak. Do momentu wejścia Kucharczyka na boisko wszystko układało się po myśli gospodarzy. W 48. minucie samobójczą bramkę zdobył Adam Hlousek, a Legia nie potrafiła stworzyć sobie żadnej klarownej sytuacji do strzelenia gola. Wydawało się, że gdańszczanie w pełni kontrolują to spotkanie. Główną przyczyną słabych poczynań ofensywnych mistrzów Polski było całkowite wyłączenie z gry Miroslava Radovicia, który w niedzielę miał spełniać rolę „9”. W 56. minucie na plac gry wchodzi Michał Kucharczyk. Dwie minuty później wychowanej Świtu Nowy Dwór Mazowiecki wyprzedza w polu karnym Mario Malocę i strzela wyrównującą bramkę. Następnie dochodzi do ostrej wymiany ciosów. Najpierw bliscy wyjścia na prowadzenie są goście, później doskonałe sytuacje ma Lechia. A strzela… znów Kucharczyk. Po prostu – „Kuchy king”!

Pomnik dla Kucharczyka na Ł3 – napisał mi po meczu jeden kibiców warszawskiego zespołu. A niedawno sporo osób związanych z Legią widziało „Kuchego” w Rosji…

2) Zmiany Kiko Ramireza

To chyba najbardziej zacięte spotkania w całym sezonie LOTTO Ekstraklasy. Wiślackie derby. W zeszłej rundzie w Płocku rzutem na taśmę zwyciężyła „Biała Gwiazda” po golu w ostatniej minucie Patryka Małeckiego. Ponieważ jak wiemy „historia lubi się powtarzać” podobny poziom emocji dostarczył kibicom rewanż w Krakowie. Tym razem „Nafciarze” byli jeszcze bliżej zwycięstwa niż w pierwszym meczu. Od 72. minuty prowadzili bowiem w stolicy Małopolski 2-1 – znakomitą akcją popisał się Mateusz Piątkowski, którego nie zdołał zatrzymać Ivan Gonzalez. Gospodarze nie zamierzali jednak się poddać. Moment kluczowy? Zmiany dokonane przez Kiko Ramireza. Stan meczu pięknym strzałem wyrównał wprowadzony w 68. minucie Semir Stilić (chociaż w wywiadzie przyznał, że chciał dośrodkowywać), a zwycięstwo krakowianom dał duet Zachara-Bartosz. Ten ostatni w momencie strzelenia gola przebywał na placu gry zaledwie trzy minuty. Czapki z głów trenerze!

3) Przemysław Pitry

Pitry ma wszystko czego potrzebuje dobry piłkarz – umiejętności, siłę, technikę użytkową. W życiu piłkarza przychodzi taki moment, że trzeba zmienić miejsce na boisku. Najczęściej z napastników robi się obrońców – powiedział szkoleniowiec Górnika Łęczna, Franciszek Smuda.

Kiedy patrzyliśmy na wyjściowy skład łęcznian w starciu z Lechem Poznań… łapaliśmy się za głowę. Przemysław Pitry na środku defensywy?! Paweł Sasin w środku pola? Franciszek Smuda zwariował – zapewne wielu z Was właśnie w taki sposób pomyślało o rozwiązaniach wybranych na to spotkanie przez trenera ostatniej drużyny w tabeli. A jednak… Smuda miał rację. Pitry rozegrał doskonały mecz. Górnik jako pierwsza drużyna w 2017 roku nie straciła gola w starciu z „Kolejorzem”. Co więcej, Pitry został wybrany najlepszym zawodnikiem tego spotkania. Zachowywał się jakby na środku obrony grał przez całe życie. W walce, jak to powiedział trener Smuda, „o spadek” dla łęcznian jeszcze nie wszystko stracone ;)

4) Ruch Chorzów

Ruch Chorzów w grupie mistrzowskiej? Jeszcze w lutym większość obserwatorów polskiej ligi popukałaby się w głowę. Chorzowianie byli przecież głównym kandydatem do spadku z LOTTO Ekstraklasy. Przed zimową przerwą zajmowali ostatnie miejsce w lidze z dorobkiem zaledwie 15 punktów. Ostatnie pięć kolejek to jednak wielki powrót podopiecznych Waldemara Fornalika. 4 zwycięstwa, 1 remis – w tym wygrane z kandydatami do mistrzostwa Polski, Legią Warszawa i Lechią Gdańsk. Ruch wychodzi na prostą. Obecnie plasuje się na 12. pozycji i traci 6 punktów do zajmujące 8. lokatę Korony Kielce. Pytanie nie brzmi już: czy Ruch się utrzyma. Teraz pytamy raczej: czy Ruch da radę awansować do grupy mistrzowskiej?

5) Frekwencja na stadionach

Poznań – 40 324. Gdańsk – 37 220. Kraków – 12 123. Razem – 112 640. W 26. kolejce LOTTO Ekstraklasy padł rekord frekwencji na ligowych stadionach. Może to frazesy i banały, ale… zupełnie inaczej ogląda się tę ligę przy pełnych trybunach. Jest po prostu o klasę lepsza. Żelek, pragniemy dokładnie tego samego.

MINUSY:

1) Cracovia

Sytuacja wymyka się spod kontroli. Cracovia miała w tym sezonie bić się o puchary. Bije się o utrzymanie i to na razie ze słabym skutkiem. Ostatnie pięć meczów – jedynie trzy zdobyte punkty. Choć Janusz Filipiak w Lidze+ Extra zapewnił, że trener Zieliński może być spokojny o swoją posadę do końca obecnego sezonu, coraz głośniej mówi się o zmianie szkoleniowca w zespole „Pasów”. Przegrana 0-3 w Kielcach była bardzo bolesna.

To jest porażka, która była za wysoka i bardzo boli. Znaleźliśmy się w ciężkiej sytuacji i musimy zrobić wszystko, żeby jak najszybciej z niej wyjść. Jest nad czym myśleć. Gdybyśmy dziś wygrali, szanse na grę w ósemce jeszcze by były. Mieliśmy utrudnione zadanie, bo przez 84 minuty graliśmy w dziesiątkę. Nie szukamy oczywiście żadnego alibi, ale ta sytuacja pokrzyżowała nam plany - skomentował szkoleniowiec Cracovii.

2) Mario Maloca

Największy pechowiec starcia Lechia – Legia. Rozegrał bardzo dobre zawody, ale… brał udział przy dwóch golach straconych przez gospodarzy. Najpierw dał się wyprzedzić Michałowi Kucharczykowi, później niefortunnie wybił piłkę głową wprost pod nogi… Michała Kucharczyka. Takie życie obrońcy – nikt nie będzie pamiętał o niezliczonej ilości wygranych pojedynków. Wszyscy zapamiętają twoje błędy.