Uzdrowiciel z dwóch światów

PREMIERY

2011.06.13

CANAL+
Hity jesieni
Kontrowersyjne biografie w CANAL+

The Healer Between the Worlds

Niemcy, 2010

reżyseria:

gatunek: dokument socjologiczny

czas trwania: 58 min

0.00

Na dźwięk słowa "szaman" na myśl przychodzi indiański czarownik, rozmawiający z duchami przodków. Doktor Valentin Hampejs przeczy temu stereotypowi. Austriacki medyk jest wykwalifikowanym psychiatrą i neurologiem, co nie przeszkadza mu w zgłębianiu wiedzy o szamanizmie.

Na pierwszy rzut oka siedemdziesięcioletni Hampejs nie wyróżnia się niczym wśród innych Europejczyków w podeszłym wieku. A jednak urodzony w Wiedniu w 1941 roku lekarz uchodzi za znakomitego szamana nawet w krajach Ameryki Łacińskiej.

Hampejs zaczął interesować się indiańskim spirytualizmem już w trakcie pierwszych praktyk lekarskich, kiedy jako świeżo upieczony absolwent Uniwersytetu Wiedeńskiego, zauważył nieskuteczność konwencjonalnych terapii. Leczenie farmakologiczne - stwierdził - nie służyło pozbyciu się choroby, a jedynie tłumieniu jej objawów. Poszukiwanie alternatywnych metod zaprowadziło młodego doktora neurologii do Ameryki. W latach 1972-75 odbył on dwie wyprawy do Meksyku, gdzie zetknął się z szamanami z ludów Otomi i Zapatek, a w roku 1978 wziął udział w ekspedycji w głąb peruwiańskiej dżungli, aby przez sześć miesięcy przyglądać się leczniczym rytuałom tamtejszych znachorów. Niejako drugim torem rozwijała się jego kariera naukowa - po ukończeniu w 1980 roku specjalistycznego kursu medycznego, Hampejs na dobre poświęcił się studiom nad szamanizmem.

Dzisiaj austriacki lekarz prowadzi wykłady oraz wykonuje uzdrawiające rytuały. Pacjenci doktora - cierpiący z powodu sklerozy, depresji, narkomanii bądź alkoholizmu, chwalą Hampejsa za wyjątkową skuteczność. Niektórzy zapewniają, że zostali całkowicie wyleczeni w ciągu zaledwie kilku tygodni. Niezwykłe talenty Austriaka doceniono także po drugiej stronie oceanu. Ministerstwo Zdrowia Publicznego Ekwadoru uznało go za eksperta w dziedzinie szamanizmu.

Dokument "Uzdrowiciel z dwóch światów" to surowy i autentyczny portret człowieka, który od ćwierćwiecza zgłębia starożytną wiedzę Indian, aby zaprowadzić swoistą rewolucję w świecie psychiatrii i neurologii. Film ukazuje Hampejsa zarówno podczas jego dorocznych seminariów, jak i w trakcie niezwykłych misteriów odprawianych w dziewiczych zakątkach Wenezueli.

WYDARZENIA

POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI 2, CZYLI NAJLEPSI POLSCY REKONSTRUKTORZY HISTORYCZNI W AKCJI.

Świst kul nad głową, zapach prochu, ciężar zbroi...

więcej

TOP TYGODNIA

ZWIASTUNY

HITY JESIENI
ANDRZEJ BARGIEL - ŚNIEŻNA PANTERA
KONTROWERSYJNE BIOGRAFIE W CANAL+
SEKRETY MONY LISY
ŚR / 26 PAŹDZIERNIKA / 11:35 / CANAL+ DISCOVERY
KEBAB I HOROSKOP
SO / 29 PAŹDZIERNIKA / 15:50 / CANAL+
MOST SZPIEGÓW
ŚR / 26 PAŹDZIERNIKA / 22:45 / CANAL+