Uzdrowiciel z dwóch światów

PREMIERY

2011.06.13

CANAL+
HITY SIERPNIA
SERIALE W CANAL+

The Healer Between the Worlds

Niemcy, 2010

reżyseria:

gatunek: dokument socjologiczny

czas trwania: 58 min

0.00

Na dźwięk słowa "szaman" na myśl przychodzi indiański czarownik, rozmawiający z duchami przodków. Doktor Valentin Hampejs przeczy temu stereotypowi. Austriacki medyk jest wykwalifikowanym psychiatrą i neurologiem, co nie przeszkadza mu w zgłębianiu wiedzy o szamanizmie.

Na pierwszy rzut oka siedemdziesięcioletni Hampejs nie wyróżnia się niczym wśród innych Europejczyków w podeszłym wieku. A jednak urodzony w Wiedniu w 1941 roku lekarz uchodzi za znakomitego szamana nawet w krajach Ameryki Łacińskiej.

Hampejs zaczął interesować się indiańskim spirytualizmem już w trakcie pierwszych praktyk lekarskich, kiedy jako świeżo upieczony absolwent Uniwersytetu Wiedeńskiego, zauważył nieskuteczność konwencjonalnych terapii. Leczenie farmakologiczne - stwierdził - nie służyło pozbyciu się choroby, a jedynie tłumieniu jej objawów. Poszukiwanie alternatywnych metod zaprowadziło młodego doktora neurologii do Ameryki. W latach 1972-75 odbył on dwie wyprawy do Meksyku, gdzie zetknął się z szamanami z ludów Otomi i Zapatek, a w roku 1978 wziął udział w ekspedycji w głąb peruwiańskiej dżungli, aby przez sześć miesięcy przyglądać się leczniczym rytuałom tamtejszych znachorów. Niejako drugim torem rozwijała się jego kariera naukowa - po ukończeniu w 1980 roku specjalistycznego kursu medycznego, Hampejs na dobre poświęcił się studiom nad szamanizmem.

Dzisiaj austriacki lekarz prowadzi wykłady oraz wykonuje uzdrawiające rytuały. Pacjenci doktora - cierpiący z powodu sklerozy, depresji, narkomanii bądź alkoholizmu, chwalą Hampejsa za wyjątkową skuteczność. Niektórzy zapewniają, że zostali całkowicie wyleczeni w ciągu zaledwie kilku tygodni. Niezwykłe talenty Austriaka doceniono także po drugiej stronie oceanu. Ministerstwo Zdrowia Publicznego Ekwadoru uznało go za eksperta w dziedzinie szamanizmu.

Dokument "Uzdrowiciel z dwóch światów" to surowy i autentyczny portret człowieka, który od ćwierćwiecza zgłębia starożytną wiedzę Indian, aby zaprowadzić swoistą rewolucję w świecie psychiatrii i neurologii. Film ukazuje Hampejsa zarówno podczas jego dorocznych seminariów, jak i w trakcie niezwykłych misteriów odprawianych w dziewiczych zakątkach Wenezueli.

WYDARZENIA

ANDRZEJ BARGIEL POKONAŁ ŚNIEŻNĄ PANTERĘ. POLAK POBIŁ DOTYCHCZASOWY REKORD ŚWIATA!

14 sierpnia o godzinie 8:35 rano czasu polskiego Andrzej Bargiel stanął na szczycie Pobiedy...

więcej

TOP TYGODNIA

PODOBNE FILMY

Goldbergowie
24.08 / 18:35 / CANAL+ SERIALE
Mentalista 7
24.08 / 19:00 / CANAL+ SERIALE
Alisa i kosmiczna klasa
24.08 / 19:00 / CANAL+ FAMILY
Earl i ja, i umierająca dziewczyna
24.08 / 20:00 / CANAL+ FILM

ZWIASTUNY

MR. ROBOT 2
CZ / 25 SIERPNIA / 21:00 / CANAL+
BELFER - ZWIASTUN 3B
HITY SIERPNIA
TAŚMY WATYKANU
PAPIEROWE MIASTA
ND / 28 SIERPNIA / 21:30 / CANAL+
BELFER - ZWIASTUN 3A