Wypróbuj > już od 20zł
RSS

CANAL+ HD - oglądaj sport, najnowsze filmy

Nowe kanały CANAL+

Uprowadzona

UPROWADZONA
Taken
thriller, Francja, 2008, 90 min
reżyseria: Pierre Morel
obsada: Liam Neeson, Maggie Grace, Famke Janssen, Xander Berkeley, Katie Cassidy
premiery:
CANAL+ HD 2009.08.16
CANAL+ Family2 HD 2013.09.05
galeria:


Bryan Mills (Liam Neeson) to emerytowany agent amerykańskich służb specjalnych, który pracuje jako ochroniarz. Jest rozwiedziony, a najważniejszą osobą w jego życiu jest teraz jedyna córka, z którą od lat próbuje z miernym skutkiem nawiązać bliższe relacje.
W dniu urodzin 17-letnia Kim (Maggie Grace) oznajmia ojcu, że wybiera się z przyjaciółką Amandą (Katie Cassidy) na wakacje do Paryża. Bryan nie chce się zgodzić na tę samodzielną eskapadę, ale pod wpływem byłej żony (Famke Janssen) ulega prośbom córki. Pełen obaw, które Lenore nazywa paranoją zawodową, wyposaża Kim w telefon komórkowy i wymusza obietnicę, że będzie codziennie dzwoniła. Gdy dziewczyna odzywa się tuż po przybyciu na miejsce, do zajmowanego przez przyjaciółki mieszkania włamuje się kilku mężczyzn. Bryan każe Kim schować się pod łóżko, a kiedy ją znajdą, zostawić tam telefon i podać mu krzycząc jak najwięcej szczegółów dotyczących napastników. Zanim przestępcy wyłączą telefon, Mills obiecuje im, że ich znajdzie i zabije. Natychmiast leci do Paryża. Szybko ustala, że dziewczyny zostały uprowadzone przez gang Albańczyków, porywających turystki, uzależniających je od heroiny i zmuszających do prostytucji. Podążając ich tropem znajduje ciało Amandy, która umarła z przedawkowania narkotyków. Aby odnaleźć i uratować córkę, zanim będzie za późno, musi wykorzystać wszystkie nabyte dotychczas umiejętności i znajomości.

"Uprowadzona" to film francuskiego reżysera PIERRE'A MORELA, firmowany przez Luca Bessona ("Nikita", "Leon zawodowiec", "Piąty element"), który wystąpił w nim w charakterze scenarzysty i współproducenta. To kino akcji w anglojęzycznej obsadzie i hollywoodzkim stylu. Chociaż obraz nie wychodzi poza zbiór stereotypowych rozwiązań gatunku, a klisza goni kliszę, jest realistyczny i wiarygodny. Dotyka też ważnego, realnie istniejącego problemu porywania kobiet i zmuszania ich do prostytucji. "Uprowadzona" przypomina reżyserski debiut Pierre'a Morela "13 dzielnica". Ma równie imponujące tempo, jest filmem efektownym, a na koniec serwuje krzepiący happy end.

Grający główną rolę Liam Neeson ("Batman - Początek", "Królestwo niebieskie", "Gangi Nowego Jorku") przyznaje, że choć nigdy nie marzył o zagraniu Jamesa Bonda, sprawiało mu przyjemność wystrzelenie całego magazynku w zwyrodnialców i jeżdżenie niczym kierowca Formuły 1, chociaż prywatnie jest przeciwny stosowaniu przemocy, a zwłaszcza takiej, której używa w filmie. Jest jednak przekonujący w roli byłego agenta, który nie cofa się przed niczym, aby odzyskać ukochaną córkę. Neeson najchętniej wybiera role o dużym natężeniu emocjonalnym, ludzi z krwi i kości, co ma także miejsce w przypadku postaci Bryana. Trudno wyobrazić sobie dla ojca coś gorszego, niż uprowadzenie córki, zwłaszcza po to, by została prostytutką. Mills, choć jest zmęczonym życiem facetem, mobilizuje się tak, że jego energia, szybkość i siła zaskakuje przeciwników. Przygotowując się do roli Neeson zintensyfikował trening fizyczny, ponieważ reżyserowi zależało, aby aktor osobiście uczestniczył w scenach walki wręcz.

Morel nie chciał stosować skomplikowanych trików z kamerą, aby przyśpieszyć akcję, nie uciekano się także do rozbudowanych efektów wizualnych. Wybuchy rejestrowano na żywo, a ujęcia były do pewnego stopnia na bieżąco dostosowywane do warunków, w jakich je kręcono. Podczas nocnej sekwencji pościgu po ulicach stolicy Francji realizatorom bardziej zależało na ukazaniu prędkości i fachowości kierowców niż rozbijaniu samochodów. Pokazany na filmie Paryż idealnie pasuje do przytłaczającego nastroju obrazu. Reżyser pokazał miasto surowe, nieoświetlone w żaden dodatkowy sposób, czyli najbardziej bliskie realiom.

W roli tytułowej wystąpiła Maggie Grace, którą świat poznał za sprawą roli Shannon Rutheford w serialu "Zagubieni", a pierwszą ważną rolę kinową zagrała w remake'u "Mgły" Ruperta Wainwrighta. Matkę Kim i byłą żonę Millsa zagrała modelka Famke Janssen, która zdobyła wielką popularność rolą w "Goldeneye", a wystąpiła ponadto m.in. w "Oni" i "Domu na przeklętym wzgórzu".


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+


Czytano: 10792 razy

WASZA OCENA

0 GŁOSUJ

WASZE KOMENTARZE

35 komentarzy:
Gadugadu

Super filmik, szybka ciągła akcja, dobre wykonanie, trzymający w napięciu, świetnie się ogląda, Pole ...więcej

Madzia

rewelacyjny film!
od poczatku trzyma w napieciu
juz dawno nie widzialam tak swietnie zrobioneg ...więcej

szymon_212

Wczoraj oglądałem ten film po raz trzeci , i naprawdę uważam że, ten film jest świetny i rewelacyjny ...więcej

POLECAMY PODOBNE

25 karatów thriller NI | 19.04 | 22.15
Labirynt thriller NI | 19.04 | 22.45
Zauroczenie thriller WT | 21.04 | 20.30
Ślepy traf thriller WT | 21.04 | 21.00
25 karatów thriller WT | 21.04 | 22.05
Ślepy traf thriller ŚR | 22.04 | 15.25
Prześladowca 3 thriller ŚR | 22.04 | 23.00
25 karatów thriller ŚR | 22.04 | 23.30
Oldboy: Zemsta jest cierpliwa thriller CZ | 23.04 | 00.35

> PRZEDSTAWIA

ANG LEE
reżyser
Urodził się na Tajwanie, dokąd jego rodzice uciekli z komunistycznych Chin, i wychował w patriarchalnej atmosferze, gdzi...