PREMIERY

2008.02.14

CANAL+
Hity Października

SAMOCHÓD-ZABÓJCA

The Car

USA, 1977

reżyseria: Elliot Silverstein

obsada: James Brolin, Kathleen Lloyd, Kyle Richards

gatunek: horror

czas trwania: 93 min

0.00

Santa Ynaz to niewielkie senne miasteczko, w którym nic szczególnego się nie dzieje. Nagle na okolicznych drogach zaczynają ginąć ludzie i nikt nie jest w stanie znaleźć przyczyny powtarzających się wypadków.

Sprawę próbuje rozwiązać szeryf Wade Parent (James Brolin), który dociera do świadka jednego z tragicznych wydarzeń. Przesłuchiwany zeznaje, że na jego oczach czarna limuzyna z niewidocznym kierowcą najechała na autostopowicza. Diabelski pojazd coraz dotkliwiej nęka mieszkańców Santa Ynaz. Okazuje się, że limuzyna ma niezniszczalną karoserię i wyjątkowo mocny silnik. Szeryf z pomocą mieszkańców wpada jednak na pomysł, jak wygrać z morderczą maszyną.

"Samochód - zabójca" ELLIOTA SILVERSTEINA to jeden z najpopularniejszych horrorów lat 70., który doskonale wpisuje się w popularny nurt kina o maszynach zabijających ludzi. Sześć lat wcześniej w thrillerze "Pojedynek na szosie" mało znany jeszcze Steven Spielberg opowiadał o kierowcy-psychopacie, który z niewiadomych przyczyn próbował zabić swoją ciężarówką przypadkowego człowieka. Król literackiego horroru Stephen King w jedynym wyreżyserowanym przez siebie filmie, czyli "Maksymalnym przyspieszeniu" opowiadał o widowiskowym buncie wszystkich ziemskich urządzeń mechanicznych. Z kolei John Carpenter w "Christine" zbudował pełną napięcia historię samochodu (tytułowa Christine), który okazuje się mieć duszę mściwej, bezlitosnej i morderczo usposobionej kobiety.

Film Silversteina odniósł duży sukces frekwencyjny. Niektórzy twierdzili, że to za sprawą chwytliwego tytułu, inni chwalili prostą, acz trzymającej w napięciu fabułę. Byli też tacy, którzy do kina szli głównie po to, żeby popatrzeć na piękną, imponująco szybką czarną limuzynę. Bowiem budowa skonstruowanego specjalnie na potrzeby filmu samochodu trwała sześć tygodni i pochłonęła znaczną część budżetu - 84 tysiące dolarów.

WASZE OPINIE

Zubrow

Mimo że to film klasy b, mimo że fabuła przewidywalna no gra aktorów nie porywa to mimo to ogląda sie przyjemnie.

RECENZJE

Cud niepamięci, czyli "Fotograf"

„1. 09. 1945. Pamiętamy” – zdjęcie tego nabazgranego na ścianie (i...

więcej

PODOBNE FILMY

Zombiebobry
30.09 / 01:10 / CANAL+ FILM
Nadprzyrodzony pakt 2
05.10 / 21:00 / CANAL+
Więcej

ZWIASTUNY

NIE PRZEGAP
WT / 6 PAŹDZIERNIKA / 18:55 / CANAL+
ALEKSANDER WIELKI - NA KONIEC ŚWIATA
ŚR / 7 PAŹDZIERNIKA / 12:25 / CANAL+ DISCOVERY
4 RAZY SZTUKA
ŚR / 7 PAŹDZIERNIKA / 21:00 / CANAL+ DISCOVERY
FOTOGRAF
ŚR / 7 PAŹDZIERNIKA / 22:55 / CANAL+
AKTUALNOŚCI FILMOWE 03.10.2015
ŚR / 7 PAŹDZIERNIKA / 06:00 / CANAL+
W GARNITURACH 4
WT / 6 PAŹDZIERNIKA / 23:00 / CANAL+ SERIALE