PREMIERY

2008.03.27

CANAL+
HITY SIERPNIA
SERIALE W CANAL+

Last Temptation of Christ

USA/Kanada, 1988

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: dramat

czas trwania: 157 min

0.00

"Ostatnie kuszenie Chrystusa" było jednym z najbardziej kontrowersyjnych przedsięwzięć filmowych końca lat 80. I nic dziwnego, "Ostatnie kuszenie" opowiada bowiem o życiu Jezusa z Nazaretu, ale nie według Ewangelii, lecz na podstawie głośnej i uważanej za obrazoburczą przez ortodoksyjnych Chrześcijan powieści Nikosa Kazantzakisa.

W książce greckiego pisarza (i w filmie wiernego literackiemu oryginałowi Scorsese) Jezus jest zdecydowanie bardziej człowiekiem niż Synem Bożym w ludzkiej postaci. Ubogi cieśla z Nazaretu stara się rozpoznać wolę Boga i walczy z dręczącym go stale głosem Szatana. Kiedy jego misja jest już bliska wypełnienia - czyli śmierci na krzyżu - Jezus będzie musiał stawić czoła ostatniej, największej pokusie. Jest nią zwykłe ziemskie życie u boku ukochanej kobiety. W kluczowym momencie Jezus z "Ostatniego kuszenia" dokona zupełnie innego wyboru niż ewangeliczny Zbawiciel.

Dokonana przez Kazantzakisa reinterpretacja ewangelicznej historii była już sama w sobie bardzo kontrowersyjna. Ekranizując powieść Scorsese swoimi reżyserskimi decyzjami dolał tylko oliwy do ognia. W roli Jezusa obsadził charyzmatycznego, ale nie kojarzącego się raczej z postaciami świętych Willema Dafoe, Piłata zagrał brytyjski ekscentryk i gwiazdor rocka David Bowie, zaś w Judasza wcielił się Harvey Keitel, który obdarzył swoją postać silnym brooklyńskim akcentem. Najwięcej emocji wywołała jednak miłosna scena między Willemem Dafoe, a Barbarą Hershey, która wystąpiła tu w roli Marii Magdaleny. Kręcąc "Ostatnie kuszenie Chrystusa" MARTIN SCORSESE był jednak bezkompromisowy i postawił wszystko na jedną kartę. Zekranizowanie książki Kazantzakisa było marzeniem reżysera od początku lat 70. Wielkie studia filmowe wolały jednak trzymać się z daleka od pachnącego skandalem projektu. Ryzyko podjęła dopiero wytwórnia Universal Pictures. W zamian za sfinansowanie "Ostatniego kuszenia" Scorsese zobowiązał się nakręcić dla tego studia film komercyjny - był nim zrealizowany w 1991 roku remake "Przylądku strachu".

W momencie premiery publiczne dyskusje i emocje niemal zupełnie przesłoniły rzeczywiste walory dzieła Martina Scorsese. Z perspektywy czasu "Ostatnie kuszenie Chrystusa" jawi się jako jedna z najciekawszych prac tego wybitnego reżysera - film pełen scen o wielkiej sile ekspresji, sugestywnie sfotografowany przez Michaela Ballhausa i zilustrowany fenomenalną muzyką Petera Gabriela. Obraz podejmujący w odważny, choć nieortodoksyjny sposób podstawowe problemy ludzkiej kondycji, opowieść o wierze, poświęceniu, człowieczeństwie, boskości i miłości.

"Film nie jest ekranizacją Ewangelii, ale fabularnym zgłębieniem wiecznego konfliktu między tym, co boskie i tym, co materialne" - wyjaśnia już w napisach początkowych Martin Scorsese, który często podkreślał, że żaden inny jego film nie miał tak znakomitej darmowej reklamy. Z upływem lat aura skandalu przestała mieć jednak znaczenie, a "Ostatnie kuszenie Chrystusa", nominowane do 2 Złotych Globów oraz do Oscara za najlepszą reżyserię, znalazło stałe miejsce w historii kina. Jak podkreślał pisarz Jerzy Sosnowski, wielkość filmu polega na tym, że "Jezus bierze w nim na siebie nie tylko nasze grzechy, ale i nasze wątpliwości". Krytyk Roger Ebert w 1988 roku podsumował: "To stara i znana prawda: cenzorzy najbardziej zaciekle atakują największe dzieła sztuki, a te naprawdę mizerne - o dziwo - ignorują". Po latach krytyk Tadeusz Sobolewski powiedział: "Zuchwały film - uczciwy, niekoniunkturalny, choć pełen trywialności i chaosu".

WASZE OPINIE

Van83

Film naprawdę godny obejrzenia... Liczę że i dokument z Klausem Kinskim pt. ''Jezus Chrystus Zbawiciel'' też będzie na C+. A ''Ostatnie Kuszenie...'' POLECAM....No chyba że jesteś księdzem i wierzysz w ofiarę..... Pieniężną...

arek

film mi sie bardzo podoba tylko ze nie mam tlumaczonego tylko z napsami a wiem ze canal+ puszczal go z lektorem polskim . jak ktos ma to prosze bardzo o kontakt zemna nr GG6572837 lub [email protected] bardzo mi zalezy na tej wersji

matost8

Obejrzałem go wczoraj i... był świetny! Scorsesse pokazuje swoją, bardziej ludzką i tym samym bliższą nam jako ludziom, wersję życia Jezusa. Film, oczywiśćie, wywołał niepotrzebne kontrowersje, ale nie była to ekranizacja Ewangelii tylko wariacja reżysera o rozdarciu Jezusa między wizją życia ludzkiego i boskiego. Na uwagę zasługuje rola Willema Dafoe oraz świetne zdjęcia i scenariusz. Poza tym wreszcie możemy obejrzeć coś innego i bardziej ludzkiego niż czystego i nietkniętego grzechem Jezusa, o jakim zewsząd się słyszy. Szczerze polecam.

RECENZJE

Chłopaki na bok, czyli "Już za tobą tęsknię"

“To musi być prawdziwa przyjaźń, skoro nie wstydzę się dojadać po tobie makaronu w...

więcej

PODOBNE FILMY

Piąte: nie odchodź!
24.08 / 10:30 / CANAL+ SERIALE
Carte blanche
24.08 / 14:25 / CANAL+ FILM
Earl i ja, i umierająca dziewczyna
24.08 / 20:00 / CANAL+ FILM
Chór
24.08 / 20:00 / CANAL+ FAMILY

ZWIASTUNY

MR. ROBOT 2
CZ / 25 SIERPNIA / 21:00 / CANAL+
BELFER - ZWIASTUN 3B
HITY SIERPNIA
TAŚMY WATYKANU
PAPIEROWE MIASTA
ND / 28 SIERPNIA / 21:30 / CANAL+
BELFER - ZWIASTUN 3A