Wypróbuj > już od 20zł
RSS

CANAL+ HD - oglądaj sport, najnowsze filmy

Nowe kanały CANAL+

OSTATNIE KUSZENIE CHRYSTUSA

OSTATNIE KUSZENIE CHRYSTUSA
Last Temptation of Christ
dramat, USA/Kanada, 1988, 157 min
reżyseria: Martin Scorsese
obsada: Willem Dafoe, Harvey Keitel, Barbara Hershey, David Bowie
premiery:
CANAL+ HD 2008.03.27
galeria:


"Ostatnie kuszenie Chrystusa" było jednym z najbardziej kontrowersyjnych przedsięwzięć filmowych końca lat 80. I nic dziwnego, "Ostatnie kuszenie" opowiada bowiem o życiu Jezusa z Nazaretu, ale nie według Ewangelii, lecz na podstawie głośnej i uważanej za obrazoburczą przez ortodoksyjnych Chrześcijan powieści Nikosa Kazantzakisa.
W książce greckiego pisarza (i w filmie wiernego literackiemu oryginałowi Scorsese) Jezus jest zdecydowanie bardziej człowiekiem niż Synem Bożym w ludzkiej postaci. Ubogi cieśla z Nazaretu stara się rozpoznać wolę Boga i walczy z dręczącym go stale głosem Szatana. Kiedy jego misja jest już bliska wypełnienia - czyli śmierci na krzyżu - Jezus będzie musiał stawić czoła ostatniej, największej pokusie. Jest nią zwykłe ziemskie życie u boku ukochanej kobiety. W kluczowym momencie Jezus z "Ostatniego kuszenia" dokona zupełnie innego wyboru niż ewangeliczny Zbawiciel.

Dokonana przez Kazantzakisa reinterpretacja ewangelicznej historii była już sama w sobie bardzo kontrowersyjna. Ekranizując powieść Scorsese swoimi reżyserskimi decyzjami dolał tylko oliwy do ognia. W roli Jezusa obsadził charyzmatycznego, ale nie kojarzącego się raczej z postaciami świętych Willema Dafoe, Piłata zagrał brytyjski ekscentryk i gwiazdor rocka David Bowie, zaś w Judasza wcielił się Harvey Keitel, który obdarzył swoją postać silnym brooklyńskim akcentem. Najwięcej emocji wywołała jednak miłosna scena między Willemem Dafoe, a Barbarą Hershey, która wystąpiła tu w roli Marii Magdaleny. Kręcąc "Ostatnie kuszenie Chrystusa" MARTIN SCORSESE był jednak bezkompromisowy i postawił wszystko na jedną kartę. Zekranizowanie książki Kazantzakisa było marzeniem reżysera od początku lat 70. Wielkie studia filmowe wolały jednak trzymać się z daleka od pachnącego skandalem projektu. Ryzyko podjęła dopiero wytwórnia Universal Pictures. W zamian za sfinansowanie "Ostatniego kuszenia" Scorsese zobowiązał się nakręcić dla tego studia film komercyjny - był nim zrealizowany w 1991 roku remake "Przylądku strachu".

W momencie premiery publiczne dyskusje i emocje niemal zupełnie przesłoniły rzeczywiste walory dzieła Martina Scorsese. Z perspektywy czasu "Ostatnie kuszenie Chrystusa" jawi się jako jedna z najciekawszych prac tego wybitnego reżysera - film pełen scen o wielkiej sile ekspresji, sugestywnie sfotografowany przez Michaela Ballhausa i zilustrowany fenomenalną muzyką Petera Gabriela. Obraz podejmujący w odważny, choć nieortodoksyjny sposób podstawowe problemy ludzkiej kondycji, opowieść o wierze, poświęceniu, człowieczeństwie, boskości i miłości.

"Film nie jest ekranizacją Ewangelii, ale fabularnym zgłębieniem wiecznego konfliktu między tym, co boskie i tym, co materialne" - wyjaśnia już w napisach początkowych Martin Scorsese, który często podkreślał, że żaden inny jego film nie miał tak znakomitej darmowej reklamy. Z upływem lat aura skandalu przestała mieć jednak znaczenie, a "Ostatnie kuszenie Chrystusa", nominowane do 2 Złotych Globów oraz do Oscara za najlepszą reżyserię, znalazło stałe miejsce w historii kina. Jak podkreślał pisarz Jerzy Sosnowski, wielkość filmu polega na tym, że "Jezus bierze w nim na siebie nie tylko nasze grzechy, ale i nasze wątpliwości". Krytyk Roger Ebert w 1988 roku podsumował: "To stara i znana prawda: cenzorzy najbardziej zaciekle atakują największe dzieła sztuki, a te naprawdę mizerne - o dziwo - ignorują". Po latach krytyk Tadeusz Sobolewski powiedział: "Zuchwały film - uczciwy, niekoniunkturalny, choć pełen trywialności i chaosu".


Czytano: 1567 razy

WASZA OCENA

0 GŁOSUJ

WASZE KOMENTARZE

27 komentarzy:
Van83

Film naprawdę godny obejrzenia... Liczę że i dokument z Klausem Kinskim pt. ''Jezus Chryst ...więcej

arek

film mi sie bardzo podoba tylko ze nie mam tlumaczonego tylko z napsami a wiem ze canal+ puszczal go ...więcej

matost8

Obejrzałem go wczoraj i... był świetny! Scorsesse pokazuje swoją, bardziej ludzką i tym samym bliższ ...więcej

POLECAMY PODOBNE

Pianista dramat SO | 25.04 | 03.00
Ida dramat SO | 25.04 | 04.00
Czerwony i niebieski dramat NI | 26.04 | 13.20
Requiem dramat NI | 26.04 | 03.15
Duma i uprzedzenie dramat PN | 27.04 | 08.15
Rakieta dramat PN | 27.04 | 11.10
Trzęsienie ziemi dramat PN | 27.04 | 13.15
Przeszłość dramat PN | 27.04 | 17.55
Drugie oblicze dramat PN | 27.04 | 20.00

> PRZEDSTAWIA

JERZY STUHR
reżyser/aktor
"Nic innego nie robiłem w moich filmach, tylko gorzej lub lepiej chciałem pokazać kontakt między ludźmi i dać choćby nik...