OPOWIEŚCI DZIWNEJ TREŚCI - ŻÓŁW KONTRA ZAJĄC

PREMIERY

2010.04.05

CANAL+
Hity Października

OPOWIEŚCI DZIWNEJ TREŚCI - ŻÓŁW KONTRA ZAJĄC

Unstable Fables: Tortoise vs. Hare

USA, 2008

reżyseria: Howard E. Baker, Arish Fyzee

gatunek: film animowany

czas trwania: 73 min

0.00

Żółw i zając stają w szranki w wyścigu. Zając Murray ma miażdżące prowadzenie, ale pod koniec pokpiwa sprawę. Nie doceniając żółwia Waltera, ucina sobie drzemkę, a gdy się budzi, rywal już dawno odbiera honory na mecie.

Porażka zająca staje się traumatycznym wydarzeniem w jego życiu, a także dowodem na słuszność powtarzanej przez żółwia do znudzenia maksymy, że warunkiem sukcesu jest powolne i dokładne działanie. Mija 15 lat. Nienawidzący się wzajemnie żółw i zając są sąsiadami. Codziennie kłócą się i wytykają sobie słabości, rywalizując na każdej możliwej płaszczyźnie. Kiedy Murray słyszy w radiu zaproszenie do udziału w kolejnym wielkim wyścigu, rzuca Walterowi wyzwanie. Ponieważ rywalizacja jest drużynowa, obaj panowie zmuszają do wzięcia w niej udziału dzieci. Zająca wspiera więc Butch, jego syn-intelektualista, miłośnik nauki i przyrody, ale niekoniecznie sportu. Żółw ma natomiast zamiar wystąpić z córką, tryskającą energią tancerką.

Historyjka o żółwiu i zającu to druga z serii "Opowieści dziwnej treści", czyli klasycznych bajek opowiedzianych w nowoczesny sposób i ubranych w formę długometrażowych animacji komputerowych. "Żółw kontra zając" powstał w 2008 roku. Wcześniej ukazały się znane widzom "Trzy świnki", a później "Złotowłosa i trzy misie", oparta na klasycznej angielskiej bajce. Wszystkie filmy z cyklu wyreżyserowali HOWARD E. BAKER ("Pełzaki", "Sposób na rekina") i ARISH FYZEE. Perypetie zaciekle rywalizujących ze sobą Murraya i Waltera to nieco zmodyfikowana i przeniesiona we współczesne realia przypowiastka autorstwa greckiego bajkopisarza z VI w. p. n. e., Ezopa z Mistry. Scenariusz stworzył Tom Martin, mający na koncie kilka odcinków kultowych "Simpsonów" czy serialu "Ja się zastrzelę", a także emitowanego od 1975 roku i uwielbianego przez Amerykanów komediowego show "Saturday Night Live". Cięty i pełen ironii humor Martina w połączeniu z pomysłem Ezopa czyni film bajką, która śmieszy i skłania do myślenia. W oryginalnej wersji językowej zającowi głosu użyczył uwielbiany w Ameryce komik Jay Leno, a żółwiowi Danny Glover, wielokrotnie nagradzany aktor i reżyser, znany m.in. z "Koloru purpury" i "Zabójczej broni".

WASZE OPINIE

Pio

Miło sobie przypomnieć bajkę z dzieciństwa. Co do nowej oprawy to wolałem te starsze
. "Do bajek z młodych lat zawsze pozostaje sentyment"

RECENZJE

Połącz punkty, znajdź różnicę, czyli "Quantico"

Kocham, kocham grube książki, wielkie powieści, najlepiej takie, co mają minimum pięćset...

więcej

PODOBNE FILMY

Muminki na riwierze
17.10 / 20:00 / CANAL+ FAMILY
Chłopiec z lustra
20.10 / 19:30 / CANAL+1
Wiking Vic
20.10 / 19:30 / CANAL+ FAMILY
Na tropie króla lasu
21.10 / 09:05 / CANAL+ FAMILY
Więcej

ZWIASTUNY

NIE PRZEGAP
ŚR / 14 PAŹDZIERNIKA / 07:30 / CANAL+
W GARNITURACH 4
WT / 13 PAŹDZIERNIKA / 23:45 / CANAL+ SERIALE
NIEZNISZCZALNI 3
WOJNY O WIELORYBY
OBYWATEL
PT / 23 PAŹDZIERNIKA / 02:10 / CANAL+
BYŁ SOBIE CHŁOPIEC 2