EMISJE

CZ | 30.03 | 02:35

CANAL+ FILM

ŚR | 05.04 | 04:15

CANAL+ DISCOVERY

Nie ma zmiłuj

Polska, 2000

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: film obyczajowy

czas trwania: 101 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Waldemar Krzystek, twórca nagrodzonej Złotymi Lwami "Małej Moskwy", bez upiększeń pokazuje rodzący się, polski kapitalizm początków XXI. wieku. W roli rozpoczynającego karierę przedstawiciela handlowego występuje Rafał Maćkowiak.

Piotr (Rafał Maćkowiak) ma dwadzieścia cztery lata i dopóki nie zwolniono go ze szkoły, był nauczycielem. Nagle został bez pracy, z wynajętym mieszkaniem i zdezelowanym rowerem. Z trudnej sytuacji ratuje go Irek (Michał Lesień), kolega ze studiów, prężny i "zorientowany na cel" biznesmen z branży winiarskiej. Irek wprowadza Piotra w arkana pracy handlowca, przedstawiając mu żelazne zasady Vin-netu jak: "Firmy nie interesuje twoje życie prywatne. Ono jest wręcz zakazane". Chłopak wchodzi w niebezpieczny świat rodzącego się kapitalizmu. Świat, w którym wszystkie chwyty są dozwolone, by złapać klienta i sprzedać towar. Świat, w którym "nie ma zmiłuj". W pracy Piotr poznaje Monikę (Anna Piróg), również przedstawiciela Vin-netu. Między dwojgiem młodych iskrzy. Czy w warunkach nieustannej rywalizacji uda się stworzyć związek?

Koniec PRL przyniósł ogromne zmiany we wszystkich obszarach życia. Dla jednych początek III RP był tragedią - tracili wszystko, co dotąd było znajome. Dla innych stał się szansą na błyskawiczną karierę. Kino, czułe lustro przemian społecznych, od połowy lat 90. zaczęło analizować nową sytuację gospodarczą i dostrzegać nowo powstałe zjawisko. "Wyścig szczurów" był, bowiem całkowitym rewersem hasła obowiązującego w poprzedniej epoce "czy się stoi czy się leży...". Na fali tego zainteresowania powstały "Dzieci i ryby" Bromskiego, "Młode wilki" Żamojdy, "Billboard" Łukasza Zadrzyńskiego, także z rolą Rafała Maćkowiaka, czy właśnie "Nie ma zmiłuj" Krzystka.

Dekadę po premierze wspomnianych filmów, temat gwałtownych przemian gospodarczych z nową mocą powrócił do na ekrany. Stało się tak za sprawą kryzysu finansowego, który rozpoczął się w 2007 r. i istotnie podkopał zaufanie do instytucji finansowych. Kino ponownie zareagowało błyskawicznie, proponując mocno zróżnicowane, między innymi pod względem formy, filmowe komentarze. Wśród najciekawszych propozycji są dokumenty, jak "Kapitalizm, moja miłość" w reżyserii Michaela Moore'a, czy świetna, nominowana do Oscara "Chciwość" J.C. Chandora.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

WASZE OPINIE

pawelkolumna

super film dla obecnych PH
Nie ma zmiłuj
Polska, 2000
Waldemar Krzystek, twórca nagrodzonej Złotymi Lwami "Małej Moskwy", bez upiększeń pokazuje rodzący się, polski kapitalizm początków XXI. wieku. W roli rozpoczynającego karierę przedstawiciela handlowego występuje Rafał Maćkowiak.
film obyczajowy
Nie ma zmiłuj