Wypróbuj > już od 20zł
RSS

CANAL+ HD - oglądaj sport, najnowsze filmy

20zł na 20 lat CANAL+

MÓJ PRZYJACIEL LIS

MÓJ PRZYJACIEL LIS
Le renard et l'enfant
film familijny/przyrodniczy, Francja, 2007, 93 min
reżyseria: Luc Jacquet
obsada: Bertille Noel-Bruneau, Isabelle Carre
premiery:
CANAL+ HD 2009.09.20
galeria:


Francja, południowa część Jury w departamencie Ain. W oddalonej górskiej wiosce mieszka 10-letnia dziewczynka, która uwielbia samotne wędrówki po okolicznych lasach i polanach. Pewnego jesiennego poranka, w drodze do szkoły, zauważa lisa.
Zaabsorbowany polowaniem zwierzak nie zwraca na nią uwagi. Dziewczynka obserwuje go przez dłuższy czas. Zafascynowana, zupełnie zapominając o strachu, podchodzi do niego bliżej. Przez moment ich spojrzenia się krzyżują, a po chwili lis znika w gęstwinie. Od tej pory mała często o nim myśli i próbuje go odnaleźć. Większość wolnego czasu spędza w lesie, obserwując zwierzęta. Idąc tropem rudego drapieżnika trafia w miejsca oddalone od ludzkich ścieżek, odkrywa nowe krajobrazy. Jednak dopiero wiosną udaje jej się natrafić na właściwą norę, która okazuje się domem szczennej samicy. Dziewczynce udaje się oswoić zwierzę, z którym przeżywa wiele wspólnych przygód. Jednak próby jego oswojenia kończą się fiaskiem.

LUC JACQUET jest cenionym dokumentalistą, laureatem Oscara za znany widzom "Marsz pingwinów". Tym razem urodzony w 1967 roku francuski filmowiec wykorzystał swój niezrównany talent do ukazywania magicznego świata przyrody, by opowiedzieć historię przyjaźni sympatycznej rudowłosej dziewczynki z lisicą. Co ciekawe, film jest częściowo oparty na osobistych przeżyciach Jacqueta, który jako nastolatek spędzał dużo czasu na pieszych wycieczkach po górach rodzinnego regionu Ain. Pewnego dnia spotkał lisa. Zdarzenie to zadziwiająco mocno utkwiło w jego pamięci. Trzydzieści lat później zapragnął o tym opowiedzieć i pokazać miejsce, w którym się wychował. Szkic scenariusza napisał jeszcze przed rozpoczęciem prac nad "Marszem pingwinów". Jako współscenarzysta dołączył później do niego Eric Rognard. Postanowili połączyć dokumentowanie rzeczywistości z fabułą. Część reżyserowana dotyczy tylko świata małej bohaterki. Zagrała ją Bertille Noël-Bruneau, nieśmiała 11-latka, która oczarowała wszystkich podczas zdjęć próbnych. Bertille ("La petite chartreuse") miała niewiele tekstu do nauczenia się, jej zadaniem było wyrażać emocje bez dialogów. Stworzyła postać praktycznie z niczego, a do tego nie miała wcześniej często styczności z naturą, nie znała zupełnie ani gór, ani zwierząt. "Rozpoczynałem pracę z małą dziewczynką, która niechętnie się uśmiechała i wyrażała swoje uczucia, a zakończyłem z prawdziwą aktorką" - mówił Luc Jacquet. "Zadziwiała mnie nieustępliwością. Jej chęć pracy i odwaga były bardzo ważne dla filmu". Maguy Aime, specjalistka od castingów, która odkryła dziewczynkę dodawała: "Bertille nie otwiera się łatwo, jest trochę tajemnicza. Wniosła do filmu wyjątkowy, poetycki wymiar". Główna rola zwierzęca została zagrana przez cały szereg zwierząt, w tym przez tresowane lisy z hodowli pani Marie-Noëlle Baromi. Ponadto, specjalny czteroosobowy zespół obserwował i filmował lisy w ich naturalnym środowisku we włoskim parku narodowym Arbuzzes. Zarejestrowano tam m.in. tańce godowe lisów, pogoń za nimi rysia, atakujące je wilki, a także polującego na małego liska jastrzębia.

"Mój przyjaciel lis" został zrealizowany przy wsparciu francuskiego oddziału międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF. Jest cudowną filmową baśnią ukazującą w olśniewających plastycznie kadrach piękno dzikiej przyrody. Przy realizacji Jacquet konsultował się z ekspertami w dziedzinie przyrody, m.in. biologiem Pascalem Treguyem, który tak oto komplementował wysiłki znakomitego filmowca: "Spotkać reżysera z taką wiedzą o zwierzętach jest marzeniem każdego obrońcy przyrody. Dzielimy tę samą pasję. Luc dał mi szansę osiągnięcia czegoś, czego zawsze chciałem od mojej pracy. Ten film pokazuje zwierzęta takie, jakimi są, a nie takie, jakimi chcielibyśmy je widzieć. Jest to bardzo bliskie mojemu sercu". Ponieważ bohaterowie mówią niewiele, kluczem do zrozumienia opowieści jest w dużej mierze muzyka. Evgueni Galperine, Alice Lewis i David Reyes musieli zilustrować ścieżką dźwiękową emocje i wyjaśnić sens zdarzeń.


Czytano: 2142 razy

WASZA OCENA

0 GŁOSUJ

WASZE KOMENTARZE

18 komentarzy:
chris1970

Dobry film familijny. Oby było więcej takich produkcji, choć może niekoniecznie widziałbym dziecko p ...więcej

szymon_212

Film jest piękny oraz śliczne krajobrazy, ale zarazem wzruszający. Bardzo szkoda mi było tego lisa. ...więcej

tracer

Zdecydowanie to nie film dla dorosłych, tylko dla dzieci. Wystarczy spojrzeć na fabułę i wykonanie. ...więcej

POLECAMY PODOBNE

Ostatni strażnicy film familijny PT | 17.04 | 20.00
Królowa Śniegu animacja PT | 17.04 | 16.15
Rodzinka nie z tej ziemi animacja CZ | 16.04 | 18.30
Kumba animacja CZ | 16.04 | 15.50
Karol, który został świętym aktorsko-animowany/biograficzny CZ | 16.04 | 13.15
Kiedy anioły śpiewają film familijny ŚR | 15.04 | 20.30
Zebra z klasą film familijny ŚR | 15.04 | 15.25
Kiedy anioły śpiewają film familijny ŚR | 15.04 | 09.30
Robaczki z Zaginionej Doliny animowany WT | 14.04 | 17.35

> PRZEDSTAWIA

EMMA STONE
aktorka
Emily Jean Stone urodziła się w Scottsdale, dzielnicy Phoenix w stanie Arizona, jako pierwsze z dwójki dzieci Kristy i...