PREMIERY

2013.06.26

CANAL+

2013.07.26

CANAL+ FILM

2013.08.25

CANAL+ SERIALE

2013.09.12

CANAL+1
Rabat 20% na 20-lecie

Kop głębiej

Polska, 2011

reżyseria: Konrad Szołajski

obsada: Roman Kłosowski, Ryszard Ronczewski, Adam Konowolski, Krzysztof Tyniec

gatunek: komedia

0.00

Hugo Schmidt (Ryszard Ronczewski) urodził się na Mazurach, a później podzielił los wielu powojennych niemieckich uciekinierów. Teraz, kiedy jest już na emeryturze, postanawia wrócić do rodzinnego domu, żeby wypełnić ostatni obowiązek.

Blisko 70 lat wcześniej zakopał w przydomowym ogródku ciała swoich zmarłych rodziców. Dziś chce je ekshumować i pochować z należytymi honorami. W sentymentalną podróż do Polski zabiera wnuczka Martina (Adam Konowolski). Na miejscu okazuje się, że rodzinny dom zamieszkuje w brudzie i w biedzie polska rodzina przesiedleńców. Nowakowie z początku obawiają się, że Schmidt pozbawi ich dachu nad głową. Ale kiedy ten składa im ofertę finansową w zamian za kości z ich ogródka, zaczynają na wszystko patrzeć inaczej. Pojawia się tylko jeden problem: Nowak (Roman Kłosowski) odnalazł swego czasu kości w ogródku i żeby nie ściągnąć sobie na głowę kłopotów, wyrzucił je do jeziora. Trzeba więc szybko załatwić inne kości.

"Kop głębiej" to ostatni jak dotąd film KONRADA SZOŁAJSKIEGO, reżysera, któremu popularność przyniosła m.in. komedia "Operacja Koza" z Olafem Lubaszenką. Szołajski podejmuje tym razem temat dość kontrowersyjny i wkłada go w komediowe ramy. Ryzykownie zderza szlachetne intencje niemieckiego przybysza z wyrachowanym i dalekim od uczciwości podejściem polskiej rodziny Nowaków. Roman Kłosowski, który w wyobraźni polskich widzów zapisał się jako Maliniak z serialu "40-latek", u Szołajskiego wciela się w Jana Nowaka, wiejskiego, wiecznie brudnego filozofa, który na niemieckich kościach próbuje zrobić interes życia. W wywiadach tuż po premierze aktor podkreślał, jak cieszy się, że jego postać odbiega od szablonu Maliniaka. - "To film kontrowersyjny, ale prawdziwy. Jest trochę dramatyczny i trochę śmieszny" - dodawał. Krzesimir Dębski, kompozytor muzyki do filmu, wspominał: "To jest bliska mi historia. Pochodzę z rodziny kresowej: mieszkaliśmy na ziemiach zachodnich. Czasem u wujka w domu pojawiali się Niemcy, którzy mieszkali tam przed wojną. Dochodziło często do tragikomicznych sytuacji".


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

maniatv

Kolega raczy żartować.
Po 30 minutach totalnej żenady wyłączyliśmy ten ferdkowaty koszmarek.
No chyba, ze te powody do śmiechu to dopiero później.

pedro

Świetna polska komedia. Całkiem niezły scenariusz pokazujący nasze (i nie tylko) zalety i wady, dobre dialogi. Ogląda się bardzo dobrze. Polecam jeśli chcecie się pośmiać!

RECENZJE

Milczenie "Złego chłopca", czyli o wywiadzie Magdy Umer z Bogusławem Lindą

Żyjemy w epoce wyznań, w dekadzie zwierzeń, w czasach powodzi wręcz wywiadów-rzek. Każdy...

więcej

PODOBNE FILMY

Ten niezręczny moment
01.07 / 21:00 / CANAL+
Poranek kojota
02.07 / 03:00 / CANAL+ FAMILY
Film sportowy
02.07 / 09:35 / CANAL+ SERIALE
Bez bagażu
02.07 / 13:50 / CANAL+ SERIALE
Więcej

ZWIASTUNY

INCYDENT
ŚR / 1 LIPCA / 22:00 / CANAL+ SERIALE
SĄSIEDZI
ND / 5 LIPCA / 21:00 / CANAL+
POD SKÓRĄ
ŚR / 1 LIPCA / 22:05 / CANAL+ FILM
GRIMM 4
CZ / 2 LIPCA / 21:00 / CANAL+
HITY LIPCA CANAL+