Wypróbuj > już od 20zł
RSS

CANAL+ HD - oglądaj sport, najnowsze filmy

Nowe kanały CANAL+

Klątwa Doliny Węży

KLĄTWA DOLINY WĘŻY
Klątwa Doliny Węży
film przygodowy, Polska, 1987, 100 min
reżyseria: Marek Piestrak
obsada: Krzysztof Kolberger, Roman Wilhelmi, Ewa Sałacka, Leon Niemczyk
premiery:
CANAL+ HD 2012.10.30

Francuski pilot Bernard Traven (Roman Wilhelmi) w czasie wojny wietnamskiej zostaje zestrzelony na granicy laotańsko-wietnamskiej. Po tym, jak cudem uchodzi z życiem, znajduje schronienie w buddyjskiej świątyni, z której zabiera drogocenną szkatułkę z ukrytym w środku manuskryptem.
Trzydzieści lat później Travan, któremu nie udało się samodzielnie odszyfrować tajemniczego pisma, zwraca się o pomoc do zdolnego sinologa, profesora Sorbony Jana Tarnasa (Krzysztof Kolberger). Okazuje się, że manuskrypt, oprócz mapy na której zaznaczono Dolinę Węży, zawiera opis straszliwej broni, która powstać może tylko w próżni kosmicznej ze stopu irtu i lutelu. Traven i Tarnas wyruszają do Wietnamu, aby odnaleźć Dolinę Węży. Towarzyszy im dziennikarka Christine Jobert (Ewa Sałacka) związana z korporacją naukowo-badawczą, ale również - czego nie wiedzą jej towarzysze - z kontrwywiadem.

W latach 80. polską kinematografię zafascynowały możliwości, które dawało kino popularne. Szczególnie atrakcyjna wydała się filmowcom możliwość odejścia od współczesnych problemów i celowe przesunięcie w stronę czystej, komercyjnej rozrywki. Za wzór posłużyło oczywiście kino hollywoodzkie i królujące w Fabryce Snów gatunki, z których najpopularniejsze to horror, science-fiction czy przygodowe filmy grozy. Pionierem polskiego kina popularnego okazał się MAREK PIESTRAK - jeden z niewielu naszych reżyserów, który odbył praktykę w Hollywood (m.in. asystował Romanowi Polańskiemu przy filmie "Dziecko Rosemary"). W kraju samodzielnie zadebiutował ryzykowną ekranizacją prozy Stanisława Lema "Test pilota Pirxa", okrzykniętą jedną z najbardziej udanych polskich prób filmu s-f. "Klątwa Doliny Węży", koprodukcja polsko-radziecka, to z kolei rozgrywający się w egzotycznej scenerii film przygodowy, ze śmiałymi nawiązaniami do kina sensacyjnego i fantastycznonaukowego.

Film Piestraka podzielił krytyków na tych, którzy chwalili reżysera za odwagę i pomysłowość i na takich, którzy uważali obraz za nieudolne naśladownictwo kina hollywoodzkiego. Bez wątpienia "Klątwa Doliny Węży" jest jednak ewenementem w dorobku rodzinnej kinematografii i ciekawym eksperymentem, skupiającym w dodatku czołówkę polskich aktorów z wybitnym Romanem Wilhelmim na czele.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+


Czytano: 3181 razy

WASZA OCENA

0 GŁOSUJ

WASZE KOMENTARZE

POLECAMY PODOBNE

Niebiańska plaża film przygodowy PN | 27.04 | 23.45
Tropiciel film przygodowy CZ | 30.04 | 01.00
Mumia - grobowiec Cesarza Smoka film przygodowy SO | 09.05 | 09.45
Niebiańska plaża film przygodowy SO | 09.05 | 21.00
Mumia - grobowiec Cesarza Smoka film przygodowy PT | 15.05 | 18.00

> PRZEDSTAWIA

EDDIE MURPHY
aktor
Już jako kilkulatek potrafił skutecznie rozśmieszać całą rodzinę: naśladował głosy i gesty znanych osób, płatał figle (n...