PREMIERY

2007.10.08

CANAL+
Zima w CANAL+

Sleepy Hollow

USA/Niemcy, 1999

reżyseria:

obsada: , ,

gatunek: horror

czas trwania: 102 min

0.00

Jest rok 1799, wkrótce rozpocznie się epoka wielkich wynalazków. Detektyw Ichabod Crane (Johnny Depp) zostaje wysłany do prowincjonalnej miejscowości Sleepy Hollow (dosłownie: senna dziura). Ma tam rozwiązać dość makabryczną zagadkę kryminalną.

Mieszkańców miasteczka od jakiegoś czasu nęka bowiem seryjny morderca, który obcina ofiarom głowy. Odnaleziono trzy ciała, a brakujące głowy są jak dotąd jedyną poszlaką, którą kieruje się Ichabod. Miejscowi powołują się na legendę o najemniku (Christopher Walken), który został w ten sposób pozbawiony życia teraz ma pomścić swą śmierć. Ichabod wyraźnie naznaczony empiryzmem nadchodzących czasów desperacko trzyma się faktów i ze wzburzeniem odrzuca wszelkie "magiczne" rozwiązania zagadki. Jednocześnie wydaje się ukrywać jakiś mroczny sekret, który zdradzają dziwne znamiona na jego dłoniach. Tymczasem rozkochuje w sobie miejscową piękność, Katrinę Van Tassel (Christina Ricci), której uczucie okazuje się nie do końca bezpieczne.

"Jeździec bez głowy" TIMA BURTONA jest ekranizacją powieści Washingtona Irvinga pod tym samym tytułem. W projekt ten zaangażował się jako producent Francis Ford Coppola, co w połączeniu z pokaźnym budżetem sprawiło, że film Burtona nazywano zarówno "rajem dla oka", jak i pożywką dla wymagających gustów. Burton za sprawą scenografów - kierownikiem artystycznym był nagrodzony za ten film Oscarem i BAFTĄ Rick Heinrichs, odpowiedzialny za wizualną stronę m.in. "Piratów z Karaibów" i "Lemony Snicket. Seria niefortunnych zdarzeń" - wyczarował niezwykły świat sennej osady, ukryty w widmowych lasach, mgle i błocku, zachwycający i przerażający ponurym cmentarzyskiem i wiatrakiem. Ta sceneria celowo przypomina klimat horrorów angielskiego studia Hammer, którego Burton jest wielbicielem.

Nie przypadkiem burmistrza w "Jeźdźcu bez głowy" zagrał Christopher Lee, gwiazda wspomnianej wytwórni. W główną rolę wcielił się jeden z ulubionych aktorów Burtona, Johnny Depp, który zagrał u niego m.in. w "Edzie Woodzie", "Edwardzie Nożycorękim", "Charliem i fabryce czekolady", oraz użyczył swoich rysów i głosu postaci głównego bohatera animacji "Gnijąca panna młoda". Deppowi partnerowała Christina Ricci, która uznanie zdobyła partnerując Charlize Theron w "Monster" Patty Jenkins, rolą w "Życiu i całej reszcie" Woody'ego Allena czy "Wojnie płci" Dona Roosa, za który otrzymała nominację do Independent Spirit Award i Złotego Globu.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Kiedy jeden geniusz spotyka się z drugim, musi wyjść z tej kolaboracji coś niezwykłego. I tak właśnie jest z "Jeźdzcem bez głowy''. Absolutnie perfekcyjny film pod każdym względem. W zasadzie nie ma tu słabego momentu. Wszystko jest proporcjonalnie odmierzone, jak w szwajcarskim zegarku. Klasyk od momentu kiedy powstał.

Piachu

Tim Burton nigdy nie spuszcza z tonu!

Nietypowy obraz, kolory i scenografia są dla niego charakterystyczne. Baśń, thriller, fantastyka - wszystko w jednym, wspaniale połączone i oprawione genialną rolą Johnnego Deppa.

Dziś już klasyka i obowiązek każdego kinomana.

Renu

Wyśmienita scenografia, zdjęcia i aktorstwo. Te pejzaże, kolorystyka jak na malarskim płótnie. Pieknie i ze smakiem.
Klimat baśniowy, mroczny ale z przymrużeniem oka, lekkim ale wyczuwalnym.
Depp jak zawsze w formie.
Zdecydowanie polecam...

RECENZJE

"Zemsta, zemsta, zemsta na wroga!", czyli "Dzikie historie" w CANAL+

Odwet to nasz narodowy sport, polityką rządzi chęć zemsty, poeci chcieliby wszystkich...

więcej

PODOBNE FILMY

Rogi
06.02 / 21:35 / CANAL+ FAMILY
Diabelska plansza Ouija
08.02 / 22:55 / CANAL+ FAMILY
Klątwa Jessabelle
09.02 / 00:00 / CANAL+
[REC] 4: Apokalipsa
14.02 / 01:05 / CANAL+ FILM

ZWIASTUNY

WIECZÓR SPECJALNY - PHILIP SEYMOUR HOFFMAN
KOBIETY W MUNDURACH
ND / 7 LUTEGO / 17:35 / CANAL+ DISCOVERY
THE FOSTERS
BOYHOOD
ND / 7 LUTEGO / 11:40 / CANAL+ FILM
IGRZYSKA ŚMIERCI: KOSOGŁOS. CZĘŚĆ 1
PT / 12 LUTEGO / 17:50 / CANAL+ FILM
NORTHPOLE - MIASTECZKO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA