PREMIERY

2007.10.08

CANAL+
Hity Sierpnia

JEŹDZIEC BEZ GŁOWY

Sleepy Hollow

USA/Niemcy, 1999

reżyseria: Tim Burton

obsada: Johnny Depp, Christina Ricci, Miranda Richardson

gatunek: horror

czas trwania: 102 min

0.00

Jest rok 1799, wkrótce rozpocznie się epoka wielkich wynalazków. Detektyw Ichabod Crane (Johnny Depp) zostaje wysłany do prowincjonalnej miejscowości Sleepy Hollow (dosłownie: senna dziura). Ma tam rozwiązać dość makabryczną zagadkę kryminalną.

Mieszkańców miasteczka od jakiegoś czasu nęka bowiem seryjny morderca, który obcina ofiarom głowy. Odnaleziono trzy ciała, a brakujące głowy są jak dotąd jedyną poszlaką, którą kieruje się Ichabod. Miejscowi powołują się na legendę o najemniku (Christopher Walken), który został w ten sposób pozbawiony życia teraz ma pomścić swą śmierć. Ichabod wyraźnie naznaczony empiryzmem nadchodzących czasów desperacko trzyma się faktów i ze wzburzeniem odrzuca wszelkie "magiczne" rozwiązania zagadki. Jednocześnie wydaje się ukrywać jakiś mroczny sekret, który zdradzają dziwne znamiona na jego dłoniach. Tymczasem rozkochuje w sobie miejscową piękność, Katrinę Van Tassel (Christina Ricci), której uczucie okazuje się nie do końca bezpieczne.

"Jeździec bez głowy" TIMA BURTONA jest ekranizacją powieści Washingtona Irvinga pod tym samym tytułem. W projekt ten zaangażował się jako producent Francis Ford Coppola, co w połączeniu z pokaźnym budżetem sprawiło, że film Burtona nazywano zarówno "rajem dla oka", jak i pożywką dla wymagających gustów. Burton za sprawą scenografów - kierownikiem artystycznym był nagrodzony za ten film Oscarem i BAFTĄ Rick Heinrichs, odpowiedzialny za wizualną stronę m.in. "Piratów z Karaibów" i "Lemony Snicket. Seria niefortunnych zdarzeń" - wyczarował niezwykły świat sennej osady, ukryty w widmowych lasach, mgle i błocku, zachwycający i przerażający ponurym cmentarzyskiem i wiatrakiem. Ta sceneria celowo przypomina klimat horrorów angielskiego studia Hammer, którego Burton jest wielbicielem.

Nie przypadkiem burmistrza w "Jeźdźcu bez głowy" zagrał Christopher Lee, gwiazda wspomnianej wytwórni. W główną rolę wcielił się jeden z ulubionych aktorów Burtona, Johnny Depp, który zagrał u niego m.in. w "Edzie Woodzie", "Edwardzie Nożycorękim", "Charliem i fabryce czekolady", oraz użyczył swoich rysów i głosu postaci głównego bohatera animacji "Gnijąca panna młoda". Deppowi partnerowała Christina Ricci, która uznanie zdobyła partnerując Charlize Theron w "Monster" Patty Jenkins, rolą w "Życiu i całej reszcie" Woody'ego Allena czy "Wojnie płci" Dona Roosa, za który otrzymała nominację do Independent Spirit Award i Złotego Globu.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Kiedy jeden geniusz spotyka się z drugim, musi wyjść z tej kolaboracji coś niezwykłego. I tak właśnie jest z "Jeźdzcem bez głowy''. Absolutnie perfekcyjny film pod każdym względem. W zasadzie nie ma tu słabego momentu. Wszystko jest proporcjonalnie odmierzone, jak w szwajcarskim zegarku. Klasyk od momentu kiedy powstał.

Piachu

Tim Burton nigdy nie spuszcza z tonu!

Nietypowy obraz, kolory i scenografia są dla niego charakterystyczne. Baśń, thriller, fantastyka - wszystko w jednym, wspaniale połączone i oprawione genialną rolą Johnnego Deppa.

Dziś już klasyka i obowiązek każdego kinomana.

Renu

Wyśmienita scenografia, zdjęcia i aktorstwo. Te pejzaże, kolorystyka jak na malarskim płótnie. Pieknie i ze smakiem.
Klimat baśniowy, mroczny ale z przymrużeniem oka, lekkim ale wyczuwalnym.
Depp jak zawsze w formie.
Zdecydowanie polecam...

RECENZJE

Jak dać ciała, czyli „Love”

Miłość to równia pochyła – tak by wynikało z najnowszego filmu Gaspara Noe, którego...

więcej

PODOBNE FILMY

Dziewięć mil w dół
03.09 / 23:45 / CANAL+ FILM
Droga bez powrotu VI: Hotel na uboczu
05.09 / 23:20 / CANAL+ FILM
Monstrum
07.09 / 02:50 / CANAL+ FILM
Noc oczyszczenia: Anarchia
10.09 / 23:05 / CANAL+ FILM
Więcej

ZWIASTUNY

HITY WRZEŚNIA
SERIALE ANIMOWANE
OBŁĄKANI
CZ / 3 WRZEŚNIA / 19:05 / CANAL+
DZIWNA PARA
PT / 4 WRZEŚNIA / 20:00 / CANAL+ FAMILY
BYŁ SOBIE CHŁOPIEC 2
PT / 4 WRZEŚNIA / 21:00 / CANAL+ SERIALE
LISTONOSZ PAT I WIELKI ŚWIAT
SO / 5 WRZEŚNIA / 18:00 / CANAL+