EMISJE

PT | 09.09 | 06:00

CANAL+ FILM
PRZYPOMNIJ
HITY WRZEŚNIA
MR. ROBOT 2

Polska, 1982

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: film obyczajowy

czas trwania: 99 min

0.00

Trzydziestoletnia Kinga (Monika Niemczyk) właśnie rozwiodła się z mężem i samotnie wychowuje dorastającą córkę (Patrycja Rumińska), z którą nie ma najlepszego kontaktu. Kinga jest w depresji. Nowy romans nie układa się po jej myśli, coraz bardziej nudzi ją też praca.

Sfrustrowana kobieta bierze urlop, aby spełnić swe marzenie i napisać książkę, ale przedsięwzięcie to kończy się niepowodzeniem. Krytykowana przez znajomych za niekonsekwencję, samotna i zagubiona kobieta staje się coraz bardziej arogancka i agresywna wobec innych. Nawet w sytuacji, kiedy jej sąsiadka Urszula (Grażyna Długołęcka) zabija w akcie rozpaczy męża pijaka, który od lat ją terroryzował, Kinga nie jest w stanie porozumieć się z potrzebującą wsparcia koleżanką.

Debiut fabularny HANNY WŁODARCZYK był w latach osiemdziesiątych interpretowany jako dzieło odważne o silnym wydźwięku feministycznym. Z perspektywy lat wydaje się jednak, że autorka wcale nie nawołuje do równouprawnienia. Na przykładzie losów Kingi reżyserka sugeruje raczej, że czasem dążenie kobiet do niezależności może obrócić się przeciwko nim, prowadząc do samotności i wyobcowania. Porównuje naturę człowieka, a zwłaszcza kobiety, do tytułowego bluszczu, który najlepiej się rozwija, gdy może opleść się wokół jakiejś stabilnej podpory, czasem sam stając się oparciem dla innych. Gdy tego nie ma, gdy brakuje wsparcia i trwałych wartości, które byłyby drogowskazem i fundamentem, życie traci sens, stając się pustą, samotną egzystencją. "Bluszcz" został wyróżniony na koszalińskim festiwalu "Młodzi i Film" nagrodą za reżyserski debiut pełnometrażowy "za ciekawe studium psychologiczne młodej kobiety".

RECENZJE

Chłopaki na bok, czyli "Już za tobą tęsknię"

“To musi być prawdziwa przyjaźń, skoro nie wstydzę się dojadać po tobie makaronu w...

więcej

PODOBNE FILMY

Stan wewnętrzny
31.08 / 07:40 / CANAL+ SERIALE
Czarodziej z Harlemu
06.09 / 06:00 / CANAL+ FILM
Miss mokrego podkoszulka
07.09 / 04:55 / CANAL+ FILM
Szalone serce
09.09 / 22:40 / CANAL+ FAMILY

ZWIASTUNY

HITY WRZEŚNIA
MR. ROBOT 2
ŚR / 31 SIERPNIA / 20:30 / CANAL+ SERIALE
MARSJANIN
ND / 4 WRZEŚNIA / 21:00 / CANAL+
BELFER - ZWIASTUN 3B
TAŚMY WATYKANU
PAPIEROWE MIASTA
CZ / 8 WRZEŚNIA / 12:25 / CANAL+