PREMIERY

2015.09.02

CANAL+ SERIALE
Bitwa o Gallipoli
HITY MAJA W CANAL+

Deadline Gallipoli

USA, 2015

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: wojenny/miniserial

0.00

Epicka opowieść o legendarnej kampanii u brzegów Gallipoli oczami korespondentów wojennych, którzy wpłynęli na jej przebieg.

Pochodzący z dobrej australijskiej rodziny Phillip Schuler, czarujący erudyta, trafia na wojnę w poszukiwaniu przygód. Pierwszym szokiem, którego doznaje jest czas spędzony na statku, będącym szpitalem dla rannych żołnierzy. Ale prawdziwą niemoc czuje dopiero w okopach, kiedy uzbrojony jedynie w kamerę, filmuje bohaterskich żołnierzy, by potem patrzeć, jak umierają. Ellis Ashmead Bartlett większość kampanii spędza w towarzystwie oficerów. Jest świadkiem powstawania strategii walki. Nie potrafi się pogodzić z bezsensownym wysyłaniem żołnierzy na pewną śmierć. Charles Bean spędza całą kampanię na plaży z żołnierzami. Poruszony tym, czego tam doświadcza, do końca nie opuszcza oddziałów, wykazując niezwykłą odwagę w ratowaniu rannych. Przez cały czas wysyła do Australii korespondencję. Do końca wojny zapisuje 226 notatników o jej przebiegu. Ambitny i inteligentny australijski dziennikarz Keith Murdoch ma dobre kontakty wśród arystokracji i w rządzie. Przybywa do Gallipoli u schyłku kampanii i mobilizuje innych korespondentów wojennych do działania.

Mówi się, że prawda jest pierwszą ofiarą wojny. To powiedzenie jest szczególnie aktualne w przypadku śmiałej, ale niefortunnej kampanii Gallipoli z 1915 roku, kiedy siły sprzymierzone próbowały zabezpieczyć Konstantynopol. Miniserial "Deadline Gallipoli" opowiada legendę z punktu widzenia korespondentów wojennych, którzy nie tylko przeżyli kampanię, ale również wpłynęli na jej przebieg. Nie milczeli, kiedy zdali sobie sprawę, że strategia jest skazana na porażkę, kampania źle dowodzona, a prawdziwe informacje na temat aktualnej sytuacji nie są przekazywane do rządów Wielkiej Brytanii i Australii. Ich działania doprowadziły do podjęcia decyzji o ewakuacji, a brak strategicznego zwycięstwa udało im się przekuć w triumf ducha.

RECENZJE

"Zakładnik z Wall Street": kryzys jest mężczyzną, a kino nie ma sensu

Film Jodie Foster to na pierwszy rzut oka kolejny odcinek serialu o amerykańskim krachu...

więcej

PODOBNE FILMY

Piraci 3
02.06 / 21:30 / CANAL+ SERIALE
Blindspot: Mapa zbrodni
02.06 / 21:45 / CANAL+
Rodzina Warrenów
02.06 / 22:00 / CANAL+1
The Fosters
03.06 / 09:05 / CANAL+ FAMILY

ZWIASTUNY

WYWIAD Z MICHAŁEM OLESZCZYKIEM
SICARIO
ŚR / 25 MAJA / 21:00 / CANAL+
JACKIE I RYAN
ŚR / 25 MAJA / 19:30 / CANAL+
FESTIWAL W CANNES
AKTUALNOŚCI FILMOWE+ 14.05.2016
ŚR / 25 MAJA / 15:30 / CANAL+ FILM
WYWIAD Z ARTUREM BARCISIEM