Wypróbuj > już od 20zł
RSS

CANAL+ HD - oglądaj sport, najnowsze filmy

Nowe kanały CANAL+

Chwała dziwkom

CHWAŁA DZIWKOM
Whore's Glory
dokument socjologiczny, Niemcy/Austria, 2011, 110 min
reżyseria: Michael Glawogger
premiery:
CANAL+ HD 2012.08.10
galeria:


"Chwała dziwkom" to spojrzenie na prostytucję w trzech odległych geograficznie miejscach, gdzie obowiązują różne kultury, języki i religie.
W Tajlandii prostytutki czekają na klientów za weneckim lustrem, patrząc obojętnym wzrokiem na swoje ciała. W Bangladeszu mężczyźni odwiedzają dzielnicę slumsów, by zaspokoić pożądanie wśród miejscowych kurtyzan. W Meksyku kobiety modlą się do litościwej Pani Śmierci, zaklinając codzienność. O ile w Tajlandii najstarszy zawód świata jest traktowany dość liberalnie, niemal w lekkim tonie, tak w Bangladeszu wiążę się ze społecznym piętnem, a w Meksyku przyjmuje osobliwą formę celebracji śmierci, pragnienia przejścia "na drugą stronę".

Austriak Michael Glawogger, autor znakomitej "Śmierci człowieka pracy", w "Chwale dziwkom" stworzył intrygujący kalejdoskop paradoksów i osobliwości. Bez uciekania się do osądów moralnych posługuje się przykładem prostytucji, by zanalizować kondycję współczesnego człowieka. - Realizując "Chwałę dziwkom" przyjąłem teorię, wedle której relacje damsko-męskie w danej kulturze znajdują odzwierciedlenie w prostytucji - tak jak w codziennym życiu, ale w dużo szybszym tempie - przekonuje filmowiec. - (...) W filmie można zobaczyć różne rytuały i sytuacje. Szybę oddzielającą kobiety i mężczyzn w Tajlandii, mężczyzn z Bangladeszu, którzy całymi grupami wybierają partnerki do seksu czy też Meksykanów, krążących po mieście samochodami w poszukiwaniu odpowiedniej kandydatki na noc. Bohaterki dokumentu "Chwała dziwkom" doświadczają wszystkiego, co może wydarzyć się między dwójką ludzi w łóżku. - Mężczyźni nie rozumieją, jak bardzo poświęcamy nasze poczucie wstydu dla pieniędzy - mówi jedna z nich.

Niewątpliwym atutem dokumentu, wyróżnionego w 2011 roku Nagrodą Specjalną Jury w konkursie "Horyzonty" na MFF w Wenecji, są szczere wywiady z kobietami, imponujące zdjęcia Wolfganga Thalera oraz ścieżka dźwiękowa, na której można usłyszeć piosenki w wykonaniu m.in. PJ Harvey, Tricky'ego i CocoRosie. - Tak jak poprzednie filmy Glawoggera, "Megacities" i "Śmierć człowieka pracy", tak i ten jest złożonym, wieloaspektowym i wolnym od osądów studium, ukazującym przetrwanie w określonym środowisku - pisał na łamach "Hollywood Reporter" Neil Young. - Ukazuje nam grozę, rozkosze oraz wielką dawkę energii.

Michael Glawogger zmarł 23 kwietnia 2014 r. na malarię w trakcie kręcenia kolejnego filmu w Liberii. Miał 54 lata.


Czytano: 5723 razy

WASZA OCENA

0 GŁOSUJ

WASZE KOMENTARZE

6 komentarzy:
Ned_Flanders

Prostytucja zawsze była i zawsze będzie. Zalegalizowanie i opodatkowanie prostytucji przyniosło by s ...więcej

tufta

Panuje powszechne krzywdzące przekonanie ,że kobieta uprawiająca sex dla pieniędzy to coś złego i ha ...więcej

gonia1708

Jeden z lepszych dokumentów w Canal + ,ciekawy ale smutny i przygnębiający , prawdziwy . O temaci ...więcej

POLECAMY PODOBNE

Co nas kręci dokument WT | 12.05 | 18.00
Co nas kręci dokument PT | 08.05 | 14.05
Co nas kręci dokument WT | 05.05 | 10.35
Co nas kręci dokument PT | 01.05 | 14.30
Co nas kręci dokument ŚR | 29.04 | 11.20
Co nas kręci dokument PN | 27.04 | 16.05

> PRZEDSTAWIA

MICHAEL CAINE
aktor
Na wielkim ekranie zadebiutował w 1956 roku, ale popularność i uznanie przyniosła mu dopiero o dziesięć lat późniejsza t...