PREMIERY

2015.10.20

CANAL+ DISCOVERY
Powrót do przeszłości
Andrzej Bargiel - Śnieżna Pantera

Polska, 2015

czas trwania: 45 min

4.75

Średniowieczni rycerze, wikingowie, pretorianie, żołnierze obu wojen światowych, ale też zupełnie współcześni wojownicy. W pełnym uzbrojeniu z epoki walczą na miecze, włócznie, topory i karabiny w spektakularnych rekonstrukcjach najsłynniejszych historycznych bitew. CANAL+ DISCOVERY zaprasza na wyjątkową polską superprodukcję dokumentalną "Powrót do przeszłości".

Bohaterowie serii dokumentalnej "Powrót do przeszłości" to niezwykli Polacy, którzy dzięki swojemu zamiłowaniu do historii i determinacji sprawiają, że przeszłość staje się teraźniejszością. W świat wielkich bitew zabierze nas dziennikarz i aktor Krzysztof Unrug. Prowadzący program sam będzie uczestnikiem starć, w każdym z nich narażając się na potężne ciosy i ciężkie kontuzje. W programie zobaczymy spektakularne sceny batalistyczne, widowiskowe ujęcia, które robią wrażenie niczym z wielkich wojennych produkcji fabularnych. "Powrót do przeszłości" to także przewodnik po wielu ciekawostkach historycznych, począwszy od tego, czym posilali się żołnierze w każdej z epok, gdzie spali, jak opatrywali rany, a skończywszy na tym, z czego zrobione były ich zbroje czy mundury.

Obcowanie z żywą historią to ultraciekawy projekt. Mam wrażenie, że w sposób dynamiczny i niebanalny pokazujemy ludzi "z sąsiedztwa", których łączy niezwykła pasja - rekonstrukcje bitew. Przy okazji obalamy kilka mitów i przybliżamy życie naszych przodków z różnych epok - powiedział Krzysztof Unrug, prowadzący program "Powrót do przeszłości". Dla mnie osobiście było to niecodzienne przeżycie. Z militariami miałem dotychczas niewiele wspólnego, a tu przyszło mi strzelać z kałasznikowa, łuku, a nawet bazooki. Wykonałem też - niekiedy nieświadomie - kilka scen kaskaderskich. Za każdym razem, kiedy obrywałem czymś po głowie, na twarzy reżysera pojawiał się uśmiech satysfakcji.

W każdym z dziesięciu odcinków zobaczymy różne wydarzenia historyczne oraz innych bohaterów. Na co dzień prowadzą oni zwyczajne życie: studiują lub pracują osiem godzin dziennie, wychowują dzieci. Jednak w każdej wolnej chwili, całkowicie i bez pamięci oddają się swojej pasji. Poznamy instruktora nauki jazdy, który interesuje się historią z okresu I i II wojny światowej. A że fascynuje go też kultura rosyjska, to z poświęceniem walczy jako żołnierz carski z wojskami cesarza niemieckiego. Spotkamy także marketingowca, który swoich sąsiadów zaskakuje wyprowadzając psa w stroju oficera armii niemieckiej. Zobaczymy jak ojciec czwórki dzieci z oddaniem współorganizuje największą imprezę rekonstrukcyjną w Polsce, czyli bitwę pod Grunwaldem.

Wciela się w rolę Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego Ulricha von Jungingena. Będziemy także świadkami metamorfozy opanowanego i zrównoważonego radcy prawnego w niepokonanego wikinga, który z ogromnym zacięciem i brawurą walczy włócznią i dwoma szablami. Rekonstrukcja bitwy to święto, które poprzedzają całoroczne przygotowania: kompletowanie munduru, strojów z epoki, zdobywanie broni, a przede wszystkim rozszyfrowywanie detali ulubionego okresu historycznego. Każdy odcinek poświęcony jest grupie zajmującej się inną epoką. W programie zobaczymy m.in. bitwę pod Cedynią, pod Grunwaldem czy tzw. D-Day. Ciekawostką będzie też grupa odtwarzająca współczesne walki w Iraku i Afganistanie.

Producentem programu "Powrót do przeszłości" jest Discovery Networks, a producentem wykonawczym ATM Grupa. CANAL+ DISCOVERY emituje rocznie do 120 godzin polskich produkcji przygotowanych specjalnie na potrzeby kanału.

Dziesięć premierowych odcinków serii "Powrót do przeszłości" można obejrzeć od 20 października w każdy wtorek, o godz. 21.00 tylko w CANAL+ DISCOVERY

Lista wydarzeń historycznych pokazanych w programie "Powrót do przeszłości" CANAL+ DISCOVERY:

Bitwa pod Bolimowem
Bitwa pod Grunwaldem
Wikingowie
D-Day
Bitwa pod Cedynią
Bitwy współczesne
Barbarzyńcy vs. Rzymianie
Bitwa pod Łomiankami
Tatarzy w Bukowcu

WYDARZENIA

POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI 2, CZYLI NAJLEPSI POLSCY REKONSTRUKTORZY HISTORYCZNI W AKCJI.

Świst kul nad głową, zapach prochu, ciężar zbroi...

więcej

TOP TYGODNIA

PODOBNE FILMY

Diabelska przełęcz
30.09 / 21:00 / CANAL+
Taśmy Watykanu
30.09 / 21:50 / CANAL+ FILM
Ultramaratończycy
01.10 / 10:40 / CANAL+ DISCOVERY
Panie Dulskie
01.10 / 15:00 / CANAL+

ZWIASTUNY

POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI 2
WT / 4 PAŹDZIERNIKA / 21:00 / CANAL+ DISCOVERY
CAŁA PRAWDA O...
SO / 1 PAŹDZIERNIKA / 12:45 / CANAL+ DISCOVERY
PRZEMIERZAJĄC HIMALAJE
ND / 2 PAŹDZIERNIKA / 15:25 / CANAL+ DISCOVERY
FACEBOOKISTAN
SO / 1 PAŹDZIERNIKA / 01:05 / CANAL+ DISCOVERY
BYĆ JAK ZLATAN
SO / 8 PAŹDZIERNIKA / 10:40 / CANAL+ DISCOVERY
STRAŻNICY PAMIĘCI
SO / 1 PAŹDZIERNIKA / 23:50 / CANAL+ DISCOVERY